Gashi: Qeveria po dëshiron t’ua mbyllë gojën mësimdhënësve

Analisti Dardan Gashi ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke tentuar ta nënshtrojë Sindikatën e Arsimit

Analisti, Dardan Gashi

Tentim për t’ua mbyllur gojën mësimdhënësve, e ka quajtur vendimin e Qeverisë së Kosovës për ndaljen e pagës, analisti Dardan Gashi.

Ai ka thënë se veprimet e Qeverisë janë mesazhe për të tjerët që të mos provojnë të hyjnë në grevë.

Gashi ka thënë se greva është e drejtë demokratike e mësimdhënësve, të cilën sipas tij, qeveria po tenton ta shtypë përmes ndaljes së pagës.

“E drejta e grevës, sepse pjesa a duhet të paguhen apo jo është diçka tjetër. Mirëpo me anë të kësaj pyetje, po tenohet ndalja e njerëzve të bëjnë grevë. Po duan të hakmerren ndaj mësuesve që e kanë përdorur të drejtën e tyre për të protestuar”, ka thënë ai.

“Është e drejtë demokratike ta shfaqin protestën e tyre, dhe kur qet në këtë nivel se a ia lejon ligji apo jo të paguhen. Debati duhet të kthehet diku tjetër, po e shoh tendencën e qeverisë t’ia mbyllë gojën”, ka vijuar ai.

Gashi është shprehur se tendenca e Qeverisë Kurti është që t’i nënshtrojë sindikatat dhe t’i shndërrojë ato në përkrahëse të partisë së tyre.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Publikohen 9 pikat e planit franko-gjerman

Propozimi franko-gjerman për një kornizë të re të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet si një plan konkret për arritjen e një marrëveshjeje...

Bija e gruas së keqtrajtuar: Nuk kam fjalë ta shpreh...

Bija e gruas së moshuar e cila është keqtrajtuar fizikisht në një qendër për të moshuar në Pejë, nën emocione ka thënë se është...

Të fundit nga rubrika