I vetëshpalluri “gazetar ushtarak britanik”, bën propagandë proruse në Ukrainë

Graham Phillips i shpallur si person non-grata në Kosovë, po bën propagandë pro-ruse në Ukrainë

Graham Phillips

Gazetari britanik, Graham Phillips, i cili në vitin 2019 ishte shpallur persona non grata në Kosovë, është duke i intervistuar robërit e luftës në Ukrainë, të cilët janë në burgjet ruse.

Philips kishte bërë disa reportazhe në vendin tonë.

Ai tallej me proamerikanizmin e qytetarëve, dhe e paraqiste Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës si një organizatë terroriste. Ai kishte deklaruar se, Kosova është rezultat i spastrimit etnik të serbëve.

”Kosova si shtet i ri është rezultat i spastrimit etnik të serbëve”, kishte thënë ai.

Gjithashtu, Phillips kishte intervistuar edhe qytetarë, të cilëve u ishte prezantuar si gazetar nga Britania e Madhe.

Graham William Phillips është i vetëshpallur si ”gazetar ushtarak britanik”. Ai, fillimisht, ishte shfaqur në skenën ukrainase, duke raportuar për armiqësitë e dobishme për Kremlinin, gjersa punonte si korrespondent për kanalet televizive ruse RT (Russia Today) dhe Zvezda. Këto dy media janë të kontrolluara nga Kremlini.

Ministria ruse e Mbrojtjes kishte njoftuar publikisht se gazetarët e Zvezda, konsiderohen si përfaqësues të forcave të armatosura.

Pas kërkesës të shumë qytetarëve, Phillips ishte larguar edhe nga ‘Twitter’, pasi bënte propagandë dhe shpërndante gënjeshtra si për Kosovën, ashtu edhe për Ukrainën.

Për shpalljen e tij,a person i padëshiruar në Kosovë, kishin raportuar edhe mediat ndërkombëtare, përfshirë ato britanike.

Graham Phillips

Duke mos mundur të veprojë në Kosovë, Phillips po punon për forcat ruse në Ukrainë që nga nisja e agresionit. Së fundmi, ai ka publikuar një video që pretendon se është nga Mariupoli, qytet në juglindje të Ukrainës, që Rusia po tenton ta pushtojë më çdo kusht.

Më 16 prill, në videon e publikuar në llogarinë e tij në YouTube, Phillips shihet duke i shkuar pas një veture që mban shenjën “Z” të forcave ruse në Ukrainë. Në një pjesë të videos, britaniku dëgjohet duke folur edhe në rusisht, derisa bashkëbisedon me pasagjeren e tij, që duket se është ruse.

Në këtë video të publikuar, shihet Mariupoli i shkatërruar nga forcat ruse.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika