Gazetari serb: Protestat në Beograd, Vuçiq mund t’i përdorë si justifikim para bashkësisë ndërkombëtare për refuzuar zbatimin e planit evropian

Gazetarit serb ka thënë se Vuçiqi para ndërkombëtarëve protestat në Beograd nga krahu i djathë do t’i përdorë si arsye për mos pranimin e zbatimit të planit evropian.

Drejtori i lajmeve të televizionit Nova S, Slobodan Georgiev, ka parashikuar se protesta e krahut të djathtë në Beograd, mund të përdoren nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për ta refuzuara aneksin e zbatimit të planit evropian, në bisedimet e Ohërit.

Gazetarit serb ka thënë se Vuçiqi para ndërkombëtarëve protestat në Beograd nga krahu i djathë do t’i përdorë si arsye për mos pranimin  e zbatimit të planit evropian.

“Nëse do ta masim këtë protestë në nivel politik në kontekstin e asaj që duhet të ndodhë gjatë fundjavës në Ohër, mendoj se kjo është e mirë për Vuçiqin dhe për politikën e tij të vonesës. Sa më shumë njerëz të ketë në protestë, Vuçiq mund t’u thotë të ndërkombëtarëve ‘Shiko, ka shumë presion. Tani nuk është koha, e shihni se këta duan të më rrëzojnë mua nga pushteti”, i ka parashikuar arsyet e që Vuçiq mund t’iu thotë, bashkësisë ndërkombëtare gazetari Georgiev.

Më tej, ai ka thënë se ka pasur propagandë në gazetat ditore në serbi pas fjalimit të Vuçiqit.

“Në faqet e para të gazetave ditore sot, pas prezantimit të djeshëm të Vuçiqit, kanë shkruar për gjoja “pushkatimin” e Vuçiqit, edhe pse askush nuk e ka thënë publikisht një gjë të tillë”, ka thënë ai.

“Ka shumë presion nga Perëndimi, i cili dëshiron ta përfundojë këtë vit normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Do të thosha se deri në shtator duhet të mbarojë kjo çështje”, ka përfunduar Georgiev, raporton N1, përcjellë Dukagjini.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika