Gazetarja ruse Ovsyannikova: Televizioni që punoja gënjente për luftën në Ukrainë

Gazetarja ruse e televizionit Channel One, Marina Ovsyannikova, kishte hyrë në setin e lajmeve të saj kryesore në mbrëmjen e së hënës, duke mbajtur një poster që lexonte  “Ndalo luftën. Jo luftës, mos i besoni propagandës dhe Ata po ju gënjejnë këtu”, ku n; gjuhen angleze shkruante, “Rusët kundër luftës”.

Gazetarja ruse u arrestua pasi protestoi kundër luftës në Ukrainë gjatë edicionit të lajmeve, ajo tha se shpresonte ta “ekspozonte propagandën” e transmetuar për bashkëqytetarët e saj, po ashtu ajo deklaroi se po e lë punën e saj, por nuk e pranon ofertën e Francës për azil, duke e quajtur veten “patriote”.

Pra gazetares ruse iu ofrua azil në Francë nga presidenti Emmanuel Macron të martën, pasi ajo protestoi kundër luftës Rusi-Ukrainë. Për mediat ndëkombëtare Presidenti Macron kishte thënë se po fillonte përpjekjet diplomatike për ta mbrojtur gayetaren ruse.

Marina Ovsyannikova

Ajo për televizionin France 24 në Moskë të enjten tha se kishte dorëzuar të gjitha dokumentet për dorëheqjen e saj nga Channel One. Të dielën, ajo i tha ABC-s amerikane se duhej të fliste kur pa punëdhënësin e saj, Channel One, të përhapte “gënjeshtra” për luftën në Ukrainë.

“Unë mund të shihja se çfarë po ndodhte në realitet në Ukrainë. Dhe ajo që treguam në programet tona ishte shumë e ndryshme nga ajo që po ndodhte në realitet”, tha ajo.

Ovsyannikova tha se njohuritë që kanali po jepte informacione të rreme e shkatërruan dhe se duhej të bënte diçka me më shumë ndikim që të mund t’i tregonte pjesës tjetër të botës se rusët janë kundër luftës.

Ajo u lirua nga paraburgimi pas një marrje në pyetje 14-orëshe dhe u gjobit me 264.25 euro.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika