Gazetarja ukrainase: I jam mirënjohëse shtetit të Kosovës

Lyudmila Makey, është bërë gazetarja e parë ukrainase që ka ardhur në Kosovë, në kuadër të programit “Gazetarët në Rezidencë në Kosovë”, ku shprehur mirënjohjen për mundësinë e qëndrimit të përkohshëm në Kosovës

Lyudmila Makey, gazetare ukrainase

Lyudmila Makey, është gazetarja e parë nga Ukraina që ka ardhur në Kosovë, në kuadër të programit “Gazetarët në Rezidencë në Kosovë”, (Journalist in Residence in Kosovo).

Qeveria e Kosovës, kishte marrë vendim që 20 gazetarë nga Ukraina mund të vijnë e të strehohen në Kosovë.

Makey, e cila është larguar nga shteti ukrainas, ku po vazhdon lufta prej më shumë se 50 ditësh, ka thënë se i është mirënjohëse shtetit të Kosovës për mbështetjen që i është dhënë.

Ajo në një konferencë për media, të organizuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), është shprehur se i ka bërë përshtypje mikpritja e popullit kosovar.

“Jam sinqerisht mirënjohëse për mundësinë që të bëhem gazetarja e parë ukrainase që vjen në Kosovë. Për mua kjo është mundësi e mirë për të qëndruar në profesion dhe për të njohur kolegët gazetarë në Kosovë”, ka deklaruar ajo.

Konferenca e AGK-së

Gazetarja ukrainase ka njoftuar se, që nga fillimi i luftës, më shumë se 20 gazetarë janë vrarë nga rusët.

“Rusët po i vrasin të gjithë, pavarësisht moshës, gjinisë apo profesionit. Që nga fillimi i luftës më shumë se 21 gazetarë kanë vdekur në duar të pushtuesve rusë, jo vetëm ukrainasë, por lituanezë, amerikanë, irlandezë e shumë të tjerë. Më shumë se 25 kolegë të mi janë zhdukur në Mariupol, nuk ka asnjë lidhje me ta dhe nuk dihet fati i tyre”, ka thënë ajo.

Flutura Kusari, ECMPF

Flutura Kusari, përfaqësuese e Qendrës Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECMPF), ka thënë se ka kërkesa edhe për gazetarë të tjerë për të ardhur në Kosovë, dhe se janë duke i verifikuar ata, që të mund të vijnë.

Ajo bëri të ditur se, Qeveria e Kosovës ka ndarë buxhet 500 euro për shpenzime mujore, 300 euro për qira të banimit dhe 1000 euro të tjera për udhëtim, në rast se ndalet lufta në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika