Gënjeshtrat e 1 Prillit, me traditë mesjetare

Çdo vit kremtohen me shaka e “gënjeshtrat’’, por nga e kanë burimin këto, mbetet ende e paqartë.

1 Prilli është festuar për disa shekuj nga vende dhe kultura të ndryshme.

Traditat e Ditës së 1 Prillit përfshijnë “gënjeshtra të bardha” ose shaka me të tjerët, të njohura si “April Fools”.

Edhe pse historia e kësaj date të saktë është e mbështjellë me mister, shakatë e kësaj dite të këtij muaji bëhen çdo vit.

 

Origjina e 1 Prillit

Por, për shumë vende të botës kjo datë dallon për nga origjina. Disa historianë spekulojnë se “Dita e 1 Prillit” daton që nga viti 1582, kur Franca kaloi nga kalendari Julian në atë Gregorian, siç kërkohej nga Këshilli “Trent’’ më 1563. Në Kalendarin Julian, si në kalendarin Hindu, viti i ri fillon në pranverë rreth 1 prillit.

Is it April Fools' Day or April Fool's Day? We tell you the right way to write it

 

 

“Hilaria”

Historianët gjithashtu e kanë lidhur Ditën e Gënjeshtrave të Prillit me festivale të tilla si Hilaria (latinisht gëzim), i cili u festua në Romën e lashtë në fund të marsit.

Ai përfshinte njerëz që visheshin me maskime dhe talleshin me bashkëqytetarët dhe madje edhe me gjykatësit, ku thuhej se frymëzoheshin nga legjenda egjiptiane e Isis, Osiris dhe Seth.

 

“Vernal Equinox dhe April Fools”

Ekzistojnë gjithashtu spekulime se “Dita e 1 Prillit” ishte e lidhur me ditën e parë të pranverës në Hemisferën Veriore, kur “Mother Nature’” mashtroi njerëzit me mot të ndryshueshëm, të paparashikueshëm.

1836 VERNAL EQUINOX after Paul Nash - Valerie Nerva

Shakatë e 1 Prillit

Në kohët moderne, njerëzit kanë bërë shumë përpjekje për të krijuar “pranks’’ dhe shaka për 1 Prillin.

Gazetat, radiot, dhe faqet e internetit kanë marrë pjesë në traditën e 1 prillit të raportimit të pretendimeve të trilluara që kanë mashtruar audiencat e tyre.

Në vitin 1992, Radio Publike Kombëtare në Amerikë bëri shaka për ish-Presidentin Richard Nixon, duke thënë se ai ishte duke kandiduar përsëri për president, por fjala ishte për një aktor me emër të njejtë “Nixon”, e cila ishte e gjitha një shaka e Ditës së gënjeshtrave që kapi vendin në befasi.

The very best April Fools' Day pranks of all time. No, really ...

Por, për “Ditën e 1 Prillit” është e zakonshme të bëhen shaka, mashtrime dhe “pranks’” nga më të ndryshmet që zgjasin vetëm për këtë datë.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika