Gërvalla i del në krahë UÇK-së: Jam shumë krenare që përfaqësoj sakrificën e ushtarëve të UÇK-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gervalla, është përballur me përfaqësuesen e Rusisë në Këshillin e Sigurimit (KS) të OKB-së pasi kjo e fundit ka ngritur akuza ndaj luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla

Gërvalla në përgjigjet e saj ka thënë se është shumë krenare që përfaqëson një shtet si Kosova, e cila është e lirë dhe e pavarur falë sakrificës së burrave e grave të UÇK-së.

“Po të isha në vendit tuaj do të ndihesha e turpëruar që përfaqësoj një vend si Rusia. Unë jam shumë, po shumë krenare, që përfaqësoj një shtet si Kosova. Gra e burra të Ushtrisë Çlirimtare kanë mbrojtur vendin e vet dhe shtëpitë e tyre dhe shtetin e tyre”, ka thënë Gërvalla teksa ka vazhduar edhe polemikat me homologun e saj serb, Nikola Selakoviq.

Ministrja e Jashtme e Kosovës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm serb, Nikolla Selakoviq, si gjithnjë i ka bërë thirrje UNMIK-ut që të angazhohet edhe më tej në Kosovë si garancë për minoritetin serb duke thënë se kinse siguria e tyre është në rrezik.

I pari i diplomacisë serbe përmendi si ”kërcënim’’ për minoritetin serb edhe arrestimin e 11 qytetarëve, ku në mesin e tyre ishte edhe një kryetar komune me shumicë serbe.

Selakoviq gjithashtu si pretekst ka përmendur edhe ndalimin e organizimit të votimit për referendumin e Serbisë në Kosovë, si dhe në ndalimin e votimeve në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të Serbisë.

Delegacioni i Serbisë në Këshillin e Sigurimit

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika