Gërvalla i del në krahë UÇK-së: Jam shumë krenare që përfaqësoj sakrificën e ushtarëve të UÇK-së

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës Donika Gervalla, është përballur me përfaqësuesen e Rusisë në Këshillin e Sigurimit (KS) të OKB-së pasi kjo e fundit ka ngritur akuza ndaj luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla

Gërvalla në përgjigjet e saj ka thënë se është shumë krenare që përfaqëson një shtet si Kosova, e cila është e lirë dhe e pavarur falë sakrificës së burrave e grave të UÇK-së.

“Po të isha në vendit tuaj do të ndihesha e turpëruar që përfaqësoj një vend si Rusia. Unë jam shumë, po shumë krenare, që përfaqësoj një shtet si Kosova. Gra e burra të Ushtrisë Çlirimtare kanë mbrojtur vendin e vet dhe shtëpitë e tyre dhe shtetin e tyre”, ka thënë Gërvalla teksa ka vazhduar edhe polemikat me homologun e saj serb, Nikola Selakoviq.

Ministrja e Jashtme e Kosovës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm serb, Nikolla Selakoviq, si gjithnjë i ka bërë thirrje UNMIK-ut që të angazhohet edhe më tej në Kosovë si garancë për minoritetin serb duke thënë se kinse siguria e tyre është në rrezik.

I pari i diplomacisë serbe përmendi si ”kërcënim’’ për minoritetin serb edhe arrestimin e 11 qytetarëve, ku në mesin e tyre ishte edhe një kryetar komune me shumicë serbe.

Selakoviq gjithashtu si pretekst ka përmendur edhe ndalimin e organizimit të votimit për referendumin e Serbisë në Kosovë, si dhe në ndalimin e votimeve në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të Serbisë.

Delegacioni i Serbisë në Këshillin e Sigurimit

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika