Gërvalla shkarkon 11 zyrtarë të MPJD-së

Ministria Punëve të Jashtme ka njoftuar se janë liruar nga detyra e tyre, 11 zyrtarë të kësaj ministrie.

Në arsyetimin e MPJD-së thuhet se të njëmbëdhjetë personat e shkarkuar, janë pranuar në punë pa i respektuar procedurat e rregullta të pranimit në shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës.

Sipas MPJD-së, emërimi i tyre kishte ndodhur në mënyrë arbitrare, por që në njoftim nuk tregohet se në cilën periudhë kohore janë emëruar këta zyrtarë.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla

“Personat e liruar sot nga detyra janë punësuar pa iu nënshtruar procedurave të rregullta të pranimit në shërbimin e jashtëm, të përcaktuara me Ligjin për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës dhe as procedurave dhe rregullave të pranimit, sipas Ligjit për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës, i zbatueshëm në kohën kur këta persona janë emëruar në shërbimin e jashtëm”, thuhet në njoftimin e MPJD-së në rrjetin social Facebook.

Tutje, në njoftim thuhet se janë duke shqyrtuar hapat e mëtutjeshëm që do t’i marrin ndaj zyrtarëve përgjegjës për punësimin, siç kanë thënë, në mënyrë të paligjshme të 11 personave, të cilët janë shkarkuar ditën e mërkurë.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika