Gërvalla takohet me kryesuesin e OSBE-së, diskutojnë për fuqizimin e bashkëpunimit

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në takim me homologun e saj nga Malta, e njëherit edhe kryesues i OSBE-së, kanë diskutuar për fuqizimin e bashkëpunimit në projektet e reja

Pamje nga takimi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka pritur sot në takim homologun e saj nga Malta, njëherësh edhe kryesues i OSBE-së, Ian Borg.

Gërvalla, kryesuesit të OSBE-së ia ka shprehur gatishmërinë e Kosovës për fuqizimin e bashkëpunimit në projekte të reja.

“Pasi e urova homologun nga Malta për marrjen e pozicionit të ri si kryesues i OSBE-së, shpreha gatishmërinë e Republikës së Kosovës për fuqizimin e bashkëpunimit në projekte të reja, të cilat si qëllim kanë demokratizimin, sigurinë dhe stabilitetin rajonal”, ka shkruar Gërvalla.

Pamje nga takimi

Gjatë këtij takimi, ajo ka deklaruar se Kosova është shembull për demokratizim e sundim të ligjit.

“Gjatë takimit bilateral deklarova që Republika e Kosovës është shembull në rajon sa i përket demokratizimit, sundimit të ligjit, respektimit të të drejtave të komuniteteve joshumicë dhe si faktor stabiliteti, andaj anëtarësimi i Kosovës në OSBE do të forconte edhe më tepër rolin e OSBE-së në arritjen e objektivave të saj në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar tutje ministrja.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika