Gërvalla takon përfaqësuesit e CSU-së: U pajtuam që Kosova i ka përmbushur kushtet për anëtarësim në KiE

Në takim me përfaqësuesit e CSU-së, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka diskutuar edhe për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. Të dy palët janë pajtuar që Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për anëtarësim në KiE

Pamje nga takimi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka pritur në takim përfaqësues të CSU-së. Përveç përfaqësuesve, ajo ka takuar dhe personalitete nga kultura, biznesi dhe politika në Gjermani, të udhëhequr nga ish-kryeministri bavarez, Dr. Günther Beckstein.

Gërvalla ka thënë se kanë diskutuar për proceset që Kosova po i kalon, përfshirë dhe anëtarësimin në Këshillin e Evropës (KiE).

Për këtë, ministrja ka thënë se kanë ndarë mendimin që Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për anëtarësim duke qenë shembull të respektimit të të drejtave të komuniteteve pakicë, liri të shprehjes dhe atyre fetare.

“Marrëdhëniet e fuqishme bilaterale, miqësia mes popullit të Republikës së Kosovës dhe Gjermanisë, situata politike dhe e sigurisë në vend dhe rajon, të arriturat e Kosovës në fushën e sundimit të ligjit, demokracisë dhe zhvillimit ekonomik, ishin temat kryesore të këtij takimi”, ka thënë Gërvalla.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika