Gërxhaliu: Ishte tmerr masakra e Studimes, nuk mund të merret me mend

I mbijetuari i masakrës së Studimes, Ibrahim Gërxhaliu, e ka përshkruar masakrën në fjalë si “tmerr”, duke shtuar se "nuk mund të merret me mend"

I mbijetuari i masakrës së Studimes, Ibrahim Gërxhaliu

I mbijetuari i masakrës së Studimes, Ibrahim Gërxhaliu, në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini, e ka përshkruar masakrën në fjalë si “tmerr”.

“Tmerr. Nuk mund ta marrë njeriu me mend se çfarë kanë bërë ata”, ka thënë Gërxhaliu.

Ai ka thënë se njëri prej personave që e ka bërë ekzekutimin e ka pyetur babain e tij në gjuhën serbe se ku punon ai.

“Në vitin ’99, pas luftës, e kam dhënë një deklaratë në Gjykatën e Vushtrrisë. E kam paditur një person, ai ka qenë i mobilizuar në atë kohë”, ka thënë ai, duke shtuar se ka besuar që i njëjti e ka kryer masakrën e Studimes.

Gërxhaliu ka rrëfyer se kur e kanë zbritur popullatën civile nga rimorkio i kanë ekzekutuar në praninë e familjarëve.

“Nëna ka qenë poshtë, ka tentuar t’i shpëtojë, kanë qenë gratë e axhallarëve dhe dy axhallarë. Do të thotë se aty janë vrarë pesë anëtarë të familjes sime”, ka shtuar i mbijetuari i masakrës së Studimes.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika