Gjashtë dokumente të tjera të klasifikuara sekuestrohen në shtëpinë e Bidenit

Hetuesit e Departamentit Amerikan të Drejtësisë kanë gjetur gjashtë dokumente të tjera të klasifikuara gjatë një kontrolli 13 orësh në shtëpinë e presidentit Joe Biden në Delaware

Presidenti Joe Biden

Një kontroll i ri në shtëpinë e presidentit Joe Biden në Wilmington, Delaware, nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë, të premten, gjeti gjashtë sende të tjera, duke përfshirë dokumente me shenja klasifikimi, tha një avokat i presidentit në një deklaratë të shtunën mbrëma.

Disa nga dokumentet e klasifikuara dhe “materialet rrethuese” datojnë nga mandati i Biden në Senatin e SHBA, ku ai përfaqësoi Delaware nga viti 1973 deri në 2009, sipas avokatit të tij, Bob Bauer.

Dokumentet e tjera ishin nga qëndrimi i tij si zëvendëspresident në administratën Obama, nga viti 2009 deri në vitin 2017, tha Bauer, shkruan Reuters.

Departamenti i Drejtësisë, i cili kreu një kontroll që zgjati mbi 12 orë, mori gjithashtu disa shënime që Biden i kishte shkruar personalisht si zëvendëspresident, sipas avokatit.

Presidenti ofroi qasje “në shtëpinë e tij për të lejuar DD të kryejë një kontroll në të gjithë ambientet për të dhënat e mundshme të zëvendëspresidentëve dhe materialet e mundshme të klasifikuara,” tha Bauer.

As Biden dhe as gruaja e tij nuk ishin të pranishëm gjatë kontrollit, tha avokati. Biden është në Rehoboth Beach, Delaware, për fundjavën.

Hetuesit e Departamentit të Drejtësisë e koordinuan kërkimin me avokatët e Biden para kohe, tha Bauer, dhe avokatët personalë të presidentit dhe të Shtëpisë së Bardhë ishin të pranishëm në atë kohë.

Të dhëna të tjera të klasifikuara të Qeverisë u zbuluan këtë muaj në rezidencën e Biden-it në Wilmington, dhe në nëntor në një zyrë private që ai mbante në një institut kërkimi në Uashington, DC, pasi përfundoi mandatin e tij si zëvendëspresident në administratën Obama në 2017.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika