Gjatë kësaj jave Putin do të takohet me nënat e ushtarëve rezervistë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka njoftuar se gjatë kësaj jave presidenti rus, Vladimir Putin do të takohet me nënat e ushtarëve rezervistë rusë

Vladimir Putin, president i Rusisë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, të martën e 22 nëntorit ka njoftuar se gjatë kësaj jave presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohet me nënat e ushtarëve rezervistë të thirrur për të luftuar në Ukrainë.

“Në të vërtetë, një takim i tillë është planifikuar, ne mund ta konfirmojmë. Presidenti mban shpesh takime të tilla, ato nuk janë të gjitha publike. Në çdo rast, presidenti merr informacion të drejtpërdrejtë për gjendjen reale të punëve”, ka thënë Peskov, por nuk e ka specifikuar datën e saktë se kur Putini do të takohet me nënat e ushtarëve rezervistë.

Më shtatë nëntor presidenti Putin ka dhënë një përditësim për urdhrin e tij të shtuar të rekrutimit ushtarak, duke thënë se 50 mijë nga ushtarët e rekrutuar së fundmi tani janë në Ukrainë.

Gjatë kësaj kohe ushtarët rusë dhe familjet e tyre kanë raportuar vështirësi logjistike si, uniforma të pamjaftueshme, ushqim të dobët dhe mungesë të furnizimeve mjekësore, raporton CNN.

Projekti i gazetarëve të pavarur rusë Astra Telegram ka njoftuar se rreth 300 rusë të mobilizuar janë duke u mbajtur në një bodrum në Zaitsevo në rajonin e Luhanskut për refuzimin e kthimit në vijën e parë.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika