Gjenden mbetje mortore në Suharekë

Në Leshan të Suharekës janë zbuluar mbetje mortore

Ilustrim

Një qytetar ka hasur në mbetje mortore gjersa po i pastronte varrezat me rastin e festës së Fitër Bajramit.

Rasti ka ndodhur në fshatin Leshan të komunës së Suharekës.

Lajmi është konfirmuar për RTV Dukagjini nga zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi.

Ai ka thënë se periudha kohore e eshtrave të gjetur ende nuk dihet.

“Një banor i fshatit i cili tradicionalisht i pastronte varrezat për Bajram, ka hasur në mbetje mortore”.

Gashi më tej ka thënë se, qytetari menjëherë pas gjetjes së eshtrave ka njoftuar policinë.

”Në vendin e ngjarjes kanë dalë njësiti i krimeve të luftës dhe Instituti i Mjekësisë Ligjore dhe i kanë tërhequr ato. Tani me rastin po merret njësiti i krimeve të luftës. Eshtrat janë dërguar në IML. Nuk dihet se cilës periudhë kohore i takojnë ato eshtra”, ka thënë Gashi.

Ndërsa, mbetje mortore ishin gjetur edhe një vit më parë, përkatësisht në maj të vitit 2021, në Pograxhë të Klinës.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika