Gjeniu i lojërave kompjuterike

Atari kompania shumë miliarde e videolojërave

Ilustrim
Ilustrim

E gjithë historia e videolojërave mund të gjurmohet tek një gjeni krijues me emrin Nolan Bushnell.

Në vitin 1972, Nolan bashkëthemeloi një kompani shumë miliardë dollarëshe e njohur si “Atari “, që ndryshoi fytyrën e lojërave përgjithmonë.

Ilustrim
Ilustrim

Atari

Në atë kohë, arkadat ishin po aq të njohura si kurrë më parë, por tregu shpejtë po ngopet.

Nolan donte të hynte në një demografi të re dhe kishte një ëndërr për të krijuar një hapësirë ​​lojrash të dedikuar tërësisht për fëmijët.

”Videolojërat për mua tani më janë kthyer në një stil jetese. Unë mendoj se janë një mjet edukimi dhe për të vegjlit tanë,”tha Nolan Bushnell.

Megjithatë, në vitet 1970, familjet ende hezitonin t’i prezantonin fëmijët e tyre në botën e videolojërave.

Ilustrim
Ilustrim

Nolan e dinte se lojrat kishin nevojë për një fytyrë miqësore për të ndryshuar zemrat dhe mendjet e tyre, dhe kështu lindi Chuck E. Cheese.

Bushnell ka qenë gjithmonë i bindur se lojërat kompjuterike janë një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur kuriozitetin dhe kreativitetin në një kontekst social.

Ilustrim
Ilustrim

Me fjalë të tjera, Bushnell i sheh lojërat kompjuterike si një mjet edukimi; dhe sigurisht lojërat e tij hapën rrugën për një mori videolojërash edukative që janë të përdorueshme sot.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika