Gjermania po shtetëzon importuesin e saj më të madh të gazit natyror

Gjermania po shtetëzon importuesin më të madh të gazit natyror, Uniper, si pjesë e një plani prej 8 miliardë eurosh për të parandaluar mungesën e energjisë gjatë këtij dimri

Importuesi gjerman i gazit natyror "Uniper"

Gjermania është duke shtetëzuar importuesin e saj më të madh të gazit natyror, Uniper, si pjesë e një plani prej 8 miliardë eurosh për të parandaluar mungesën e energjisë këtë dimër.

Së fundmi, Evropa është goditur nga rritja e çmimeve të gazit natyror dhe energjisë elektrike si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës.

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck ka thënë se qeveria gjermane do të mbajë rreth 99 për qind të Uniper-it dhe 8 për qind të kompanisë së saj mëmë finlandeze “Fortum” (FOJCF).

Uniper si importuesi kryesor i gazit natyror në Gjermani siguron 40 për qind të furnizimit me gaz të vendit dhe është vendimtar për kompanitë e mëdha, raporton CNN.

Në korrik të këtij viti, kancelari gjerman, Olaf Scholz ka njoftuar se qeveria do të ndërhynte për të shpëtuar Uniper-in me një paketë me vlerë deri në 15 miliardë euro. Ndërsa, sipas marrëveshjes së shpëtimit, qeveria është zotuar të sigurojë 7.7 miliardë euro për të mbuluar humbjet e mundshme në të ardhmen.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika