Gjermania riaktivizon fondin stabilizues ekonomik, ndan 200 miliardë euro

Qeveria gjermane ka njoftuar se do të ndajë një fond prej 200 miliardë eurove për të ndihmuar qytetarët gjermanë që të paguajnë gazin dhe t'i lehtësojnë ata nga inflacioni

Robert Habeck, ministër e ekonomisë, Olaf Scholz, kancelar i Gjermanisë dhe Christian Lindner, ministër i finanacave

Kancelari Olaf Scholz ka njoftuar të enjten e 29 shtatorit se qeveria do të riaktivizojë një fond stabilizues ekonomik dhe “do të bëjë gjithçka që mundet” për të ulur çmimet.

Gjermania ka përdorur më parë të ashtuquajturën “mburojë mbrojtëse” për të mbështetur vendin gjatë krizës financiare globale dhe pandemisë COVID-19.

Fondi do të kufizojë çmimin që klientët gjermanë paguajnë për gazin dhe do t’i lehtësojë ata nga inflacioni.

Ministri i Financave Christian Lindner ka këmbëngulur se fondi stabilizues ekonomik nënkupton se Gjermania nuk do të ndjek rrugën e Britanisë së Madhe, raporton euronews.

Qeveria britanike ka njoftuar kohët e fundit ulje taksash të financuara nga huamarrja për të mbrojtur shtëpitë dhe bizneset nga rritja e çmimeve të energjisë.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika