Gjermania synon të blejë sistem të mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane

Berlini po shqyrton blerjen e një sistemi të mbrojtjes raketore nga Izraeli ose Shtetet e Bashkuara për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve, duke përfshirë raketat ruse Iskander në Kaliningrad, raportoi të shtunën e përjavshmja gjermane Welt am Sonntag.

Raketat Iskander mund të arrijnë, pothuajse, të gjithë Evropën Perëndimore, dhe nuk ka asnjë mburojë raketore për t’u mbrojtur kundër këtij kërcënimi, ka thënë shefi i mbrojtjes gjermane Eberhard Zorn për Welt am Sonntag në një intervistë të shtunën.

German Defense Minister speaks on coronavirus containment measures
Eberhard Zorn, Inspector General of the Bundeswehr.

“Izraelitët dhe amerikanët zotërojnë sisteme të tilla. Cilin preferojmë ne?

A do të arrijmë të krijojmë një sistem të përgjithshëm (mbrojtje raketore) në NATO?

Këto janë pyetjet që duhet t’u përgjigjemi tani,” ka thënë Zorn.

Ai nuk specifikoi emrat e sistemeve, por ka shumë të ngjarë t’i referohej Arrow 3 të ndërtuar nga Israel Aerospace Industries (IAI)  dhe sistemit amerikan THAAD të prodhuar nga Raytheon.

A U.S. Army Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) weapon system is seen on Andersen Air Force Base

Rusia tha në vitin 2018 se kishte vendosur raketa Iskander në enklavën e saj të Kaliningradit, pjesë e Rusisë e vendosur midis Polonisë dhe Lituanisë.

Një sistem i lëvizshëm i raketave balistike Iskander zëvendësoi raketën Sovjetike Scud, dhe dy raketat e tij të drejtuara mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore.

Në një fjalim historik, disa ditë pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se,  “Berlini do të rrisë shpenzimet e tij të mbrojtjes në më shumë se 2% të prodhimit të tij ekonomik, duke injektuar 100 miliardë euro në ushtri”.

Zorn i përket një grupi zyrtarësh të rangut të lartë që konsultohen me Scholz-in se si t’i shpenzojnë këto para.

“Deri më tani, vetëm një gjë është e qartë: ne nuk kemi as kohë dhe as para për t’i zhvilluar vetë këto sisteme (mbrojtje raketore), sepse dihet se kërcënimi i raketave tashmë ekziston”, ka thënë Zorn.

Duke iu referuar mungesës së Gjermanisë për një mbrojtje raketore me rreze të shkurtër, e cila mund të përdoret për të mbrojtur trupat në lëvizje ose nën kërcënim gjatë dislokimit, ai tha se Berlini kishte filluar të kërkonte blerjen e sistemeve të tilla dhe tani duhet të marrë një vendim.

The inglorious Bundeswehr – POLITICO

Përtej kësaj, Bundeswehr-i do të duhet të investojë 20 miliardë euro deri në vitin 2032 për të rimbushur depot e municioneve, ka shtuar Zorn.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika