Gjiganti francez “GIFI” së shpejti në Prishtina Mall

Një ndër markat më të njohura ndërkombëtare, GIFI, e cila përfshin kategoritë shtëpiake, artikuj dhe lodra për fëmijë, dekorime, dhurata, artikuj për hotelieri , ka njoftuar zyrtarisht për hyrjen e saj në tregun e Kosovës.

Në konferencën e mbajtur për shtyp në zyret qendrore të Prishtina Mall, u nënshkrua kjo marrëveshje bashkëpunimi mes Gifit dhe Prishtina Mall.

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot shprehu një optimizëm të qartë dhe theksoi rëndësinë strategjike të kësaj nisme për marrëdhëniet ekonomike ndërmjet dy shteteve.

“Jemi të lumtur dhe të nderuar të jemi pjesë e kësaj ngjarjeje të rëndësishme,” tha Ambasadori, duke vënë në pah se kjo marrëveshje nuk është vetëm një transaksion biznesi, por një përpjekje për të thelluar marrëdhëniet ekonomike mes të dy shteteve”, ka thënë Olivier Guerot, Ambasador i Francës në Kosovës.

Për rëndësinë e marrëveshjes foli edhe përfaqësuesi i Gifi-t, i cili u shpreh i lumtur për këtë bashkëpunim.

“Jemi të lumtur që kemi arritur në këtë marrëveshje me Kosovën, e cila është hapi i parë për zgjerimin tonë në këtë pjesë të Evropës.Kemi shpresa të larta për sukses në tregun e Kosovës”, ka thënë Arnaud Bouillet, “GIFI”.

Ndërsa, presidenti i Bordit të Prishtina Mall, Fatmir Zymberi, shprehu vlerësimin e tij qe GIFI zgjodhi Prishtina Mall si lokacion.

Drejtori Ekzekutiv i GIFI për Kosovë , Gojart Shaqiri, tha se pritet të ketë hapsirë shitëse më shumë se 2,000 metra katrorë dhe do të ofrojë një gamë të gjerë prej mbi 30,000 produktëve.

Gjatë konferencës, u bë e ditur se hapja e dyqanit GIFI në Prishtina Mall pritet të ndodhë në javën e parë të muajit Nëntor. Në mbarë botën janë rreth 600 dyqane të këtij brendi.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika