Gjiganti italian Milano, që tre muaj pa humbje në San Siro

Kuqezinjtë do të luajnë në Meazza kundër Cremonese dhe Lazios, dy ndeshje vendimtare për vendin e katërt. Ndërsa humbja e fundit para tifozëve daton më 29 janar ndaj Sassuolos

Stefano Pioli dhe Milani janë shndërruar në kështjellë të pamposhtur shtëpinë e tyre pas fillimit katastrofal të sezonit dhe tani për tre muaj rresht janë të pamposhtur në San Siro.

Gjërat nuk kishin mundur të shkojnë më keq për Kuqezinjtë në këtë fushë në janar të vitit 2023. Ata e filluan vitin me një humbje jashtë 2-1 kundër Salernianas, para se të lëshonin dy pikë në minutën e 93-të në shtëpi kundër Romës katër ditë më vonë.

Pastaj, ata u eliminuan edhe nga Kupa e Italisë në shtesë të 1/8-ës së finales kundër Torinos me 10 lojtarë në Giuseppe Meazza, e cila formë e dobët u përcollë edhe me barazim ndaj Lecces 2-2.

Milani më vonë u mposht 3-0 nga Interi i Simone Inzaghit në Superkupën e Italisë, para se të marrin nëntë gola në një hapësirë kohore një javore ku humbën 4-0 nga Lazio në Romë dhe 5-2 nga Sassuolo në San Siro.

Asnjë fitore për një muaj, vetëm dy pikë në ligë dhe një formë dhe paraqitje tepër të dobët në shtëpi.

Megjithatë, fati i është kthyer atyre që nga ajo kohë. Mike Maignan u rikthye në port me disa futbollist të tjerë, Kuqezinjtë kanë marrë tabni rezultate shumë më të mirë që disa muaj madje.

Pesë fitore nga shtatë ndeshje në fakt, përfshirë dy fitore të rëndësishme kundër Tottenhamit dhe Napolit në Ligën e Kampionëve ku arritën në fazën gjysmëfinale të kësaj gare.

Me një serë ndeshjesh kruciale që kanë mbetur në ligë që do ia sigurojnë ose jo Ligën e Kampionëve për sezonin e ri, forma e tyre në shtëpi mund të jetë thelbësore, me ndeshjet që ata do të luajnë në San Siro kundër Cremonese, Lazio, Sampdoria dhe Hellas Verona para se të bie perdja e sezonit të Serie A 2022/23. 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika