Gjilan, i dyshuari për kontrabandë mallrash sulmon policët gjatë tentativës për arrestim

Një i dyshuar për kontrabandë mallrash në Gjilan raportohet se ka sulmuar zyrtarët policorë gjatë tentativës për ta arrestuar

Policia e Kosovës, foto ilustrim

Një i dyshuar mashkull kosovar është arrestuar të hënën, më 24 korrik, në Gjilan, pasi ka tentuar të godasë dy zyrtarë policie me automjetin e tij kombi.

Siç ka njoftuar Policia e Kosovës, nëpërmjet raportit 24–orësh, incidenti ka ndodhur pasi zyrtarët e policisë kufitare i kishin dhënë shenjë për t’u ndalur, duke dyshuar se në automjetin e tij kishte mallra të kontrabanduara.

Gjatë konfrontimit, njëri nga zyrtarët policorë ka përdorur mjetet zyrtare në vetëmbrojtje, por fatmirësisht nuk ka pasur lëndime apo dëme materiale.

I dyshuari është arrestuar dhe më pas është dërguar në mbajtje sipas vendimit të prokurorit.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar për shkak se me automjetin e tij kombi ka tentuar të godas dy zyrtarët policor të cilët i kishin dhënë shenjë për tu ndalur për shkak se në automjet i dyshuari kishte pasur të ngarkuara mallra të ndryshme-kryesisht pije alkoolike të cilat dyshohej se ishin të kontrabanduara. Gjatë ballafaqimit, njëri nga zyrtarët policor në vetëmbrojtje, ka përdorur mjetet zyrtare por nuk janë shkaktuar lëndime  apo dëme materiale”, thuhet në njoftimin e policisë.

Në automjetin e tij kombi, i cili është shoqëruar në terminalin doganor “Dheu i Bardhë,” janë gjetur mallra të ndryshme, kryesisht pije alkoolike, të cilat dyshohet se ishin të kontrabanduara.

Zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë njoftuar menjëherë institucionet kompetente lidhur me këtë rast dhe, sipas njoftimit, do të vazhdojnë me procedurat e mëtejshme.

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika