Gjithçka që duhet të dini për mungesën e vitaminës D

Burimi juaj më i mirë i vitaminës D është dielli. 20 minuta diell në mesditë është pikërisht ajo që trupi juaj ka nevojë. Por nëse nivelet tuaja janë tashmë jashtëzakonisht të ulëta, do t'ju duhet të ktheheni te gjëja tjetër më e mirë, suplementet

Foto ilustrim

Vitamina D njihet gjithashtu si ‘vitamina e diellit’ pasi prodhohet kur trupi ynë ndërvepron me diellin. Ndërsa kjo tingëllon e gëzueshme dhe e pafajshme, nivelet e saj joadekuate shoqërohen me një sërë gjendjesh serioze shëndetësore.

Faktorët e zakonshëm të rrezikut për mungesën e vitaminës D

Sa më larg të jetojmë nga ekuatori aq më pak rreze dielli marrim.Pjesa më e madhe e kohës kalon në ambiente të mbyllura. Edhe njerëzit që jetojnë në qytetet më me diell si Barcelona ose Los Angeles mund të rrezikohen nga mungesa e vitaminës D nëse kanë punë në tavolinë dhe kalojnë shumicën e kohës brenda ndërtesave të zyrave.

Një sasi e pamjaftueshme e ushqimeve të pasura me vitaminë D (peshk me vaj, bulmet, të verdha veze, mëlçi viçi etj.) shtohet në dietë ose aspak.

Trupi nuk e absorbon siç duhet vitaminën D.

Nëse jeni 50 vjeç e lart, jeni në rrezik të lartë për mungesë të vitaminës D.

Unë vetë rashë viktimë e mungesës kritike të vitaminës D dhe kam njohuri të drejtpërdrejta për efektin e saj. Ajo që ndodh është se në një moment i gjithë sistemi imunitar fillon të sillet i çmendur.

Simptomat e mungesës së vitaminës D

Flamujt e kuq si ndjenja e vazhdueshme e lodhjes, copëtimi i thonjve, lëkura e thatë dhe e krisur, alergjitë që nuk i keni pasur kurrë më parë, ndryshimet e humorit shfaqen nga askund. E gjitha sepse sistemi imunitar nuk po funksionon aq mirë. Dhe imuniteti i dobësuar është arsyeja për të sugjeruar se niveli i vitaminës D është ulur.

Shenjat dhe simptomat e tjera të mungesës së vitaminës D përfshijnë:

Dhimbje kockash dhe muskujsh (Nivelet adekuate të vitaminës ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të muskujve dhe kockave. Njerëzit që u mungon vitamina D kanë më shumë gjasa të kenë probleme me kockat dhe muskujt dhe të vuajnë nga dhimbje kronike.)

Humbja e kockave (vitamina D dhe absorbimi i kalciumit shkojnë paralelisht. Njerëzit që diagnostikohen me humbje kockore kanë nivele të ulëta totale të kalciumit. Dhe pothuajse në të gjitha rastet vitamina D e ulët nuk është shumë prapa.)

Humbja e flokëve (Rënia e rëndë e flokëve mund të lidhet gabimisht me stresin, megjithëse më shpesh është rezultat i mungesës së vitaminës D, veçanërisht tek gratë.)

Depresioni (Shpesh ka një lidhje të drejtpërdrejtë midis ndjenjës së ulët dhe niveleve të ulëta të vitaminës D. Dhe dhënia e dozës së saj të lartë për njerëzit me mungesë ndihmon në përmirësimin e ndjeshëm të disponimit të tyre.)

Çështja është se vitamina D e ulët nuk udhëton kurrë vetëm. Ndërsa mungesa e tij është problem më vete, ajo është gjithashtu e lidhur me shumë sëmundje. Njerëzit që nuk kanë mjaftueshëm vitaminë D janë më të prirur ndaj sëmundjeve autoimune si sarkoidoza, skleroza e shumëfishtë, çmenduria) dhe sëmundjet onkologjike. Ajo lidhet gjithashtu me problemet me sistemet endokrine, renale dhe riprodhuese, shëndetin e zorrëve, problemet me kockat dhe kyçet, çekuilibrat hormonalë, sëmundjet e zemrës.

Dhe edhe nëse nuk është shkaku i disa problemeve shëndetësore, është padyshim një predispozitë. Me imunitet të dobësuar, do t’ju duhet shumë më shumë kohë për t’u shëruar ose për të kapërcyer një infeksion ose një virus. Dhe diçka aq e thjeshtë sa trajtimi i një ftohjeje mund të bëhet e ndërlikuar. E gjitha sepse trupi bëhet më rezistent ndaj trajtimit. Megjithatë, rritja e nivelit të vitaminës D mund të përshpejtojë ndjeshëm rikuperimin dhe të ndihmojë në eliminimin e problemeve që lidhen me mungesën e saj.

Bëni një analizë gjaku

Përgatitja e rregullt e gjakut që mjekët tuaj bëjnë për masë të mirë nuk dëshmon asgjë dhe thotë squat për nivelin tuaj të vitaminës D. Pra, për t’u siguruar që të kontrolloni nivelet e vitaminës D një herë në vit.

Jini në dijeni

Sa vitaminë D është e mjaftueshme? – Të gjithë, pavarësisht vendndodhjes së tyre gjeografike, duhet të synojnë minimumin 30 ng/mL që është normalja më e ulët dhe jo mbi 80 ng/mL. Çdo gjë nën 30 ng/mL është vendi ku sistemi juaj imunitar fillon të veprojë i paparashikueshëm.

Rimbushni stoqet tuaja

Burimi juaj më i mirë i vitaminës D është dielli. 20 minuta diell në mesditë është pikërisht ajo që trupi juaj ka nevojë. Por nëse nivelet tuaja janë tashmë jashtëzakonisht të ulëta, do t’ju duhet të ktheheni te gjëja tjetër më e mirë – suplementet. Për më tepër, studimet e fundit sugjerojnë se ndonjëherë mund të mos marrim mjaftueshëm vitaminë D as nga dielli, as nga ushqimi që hamë. Nëse është kështu, suplementet mund të jenë alternativa jonë e vetme. Megjithatë, mjeku juaj duhet të jetë ai që do t’ju përshkruajë dozën e duhur.

Jini në kontroll

Një nga detyrat kryesore të vitaminës D është kontrolli i përthithjes së kalciumit dhe fosforit. Dhe në rast se jeni duke marrë suplemente, është shumë e rëndësishme të mbani nën kontroll nivelet e tyre. Bëjini ato teste një ose dy herë në muaj pas fillimit të trajtimit me suplement.

Në çdo rast, gjëja më e mirë që mund të bëni është të hani ushqime të pasura me vitaminë D dhe të kaloni më shumë kohë jashtë për të nderuar diellin dhe për të pritur që ai të kthejë komplimentin.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Dhunohet 13-vjeçarja, viktima është 8 muajshe shtatëzënë

“Jam frigu tha prej meje, dëmëthënë prej prindit. Jam frigu me tregu, kom mendu se hajt kurgjo nuk është”. Kështu nis rrëfimi i një ngjarjeje...

Të fundit nga rubrika