Gjithçka që duhet të dini për udhëtimin e parë në Stamboll

Gjatë 3 ditëve në Stamboll do të keni mundësi të eksploroni shumë rreth këtyre lagjeve dhe ushqimeve turke që mund të gjeni aty, sigurisht që nuk duhet humbur mundësia për shopping

Foto ilustrim

Ky qytet i mahnitshëm ofron një përzierje të kulturave aziatike dhe evropiane që nuk do ta gjeni askund tjetër. Admironi Xhaminë Blu dhe Hagia Sophia dhe dëgjoni thirrjen e përditshme për lutje. Blini në Grand Bazaar dhe bëni një pushim kafeje në një nga kafenetë e shumta, humbisni në rruget e lagjeve shumëngjyrshme të Stambolli.

  1. Rreth Destinacionit

Stambolli është një qytet i madh me shumë për të ofruar. Mund të ecni pothuajse kudo në qendër, por nëse doni të kurseni energji, ka një transport publik të zhvilluar mirë me autobusë, tramvaje dhe një metro. Dhe ka edhe trafik të rregullt me ​​anije midis pjesëve të ndryshme të qytetit. Sultanahmeti është lagjja turistike e Stambollit, me disa hotele dhe atraksione të famshme turistike. I vendosur në qendër të Stambollit, Sheshi Taksim lidh historikun me modernen. Këtu do të gjeni rrugën tregtare Istiklal me dyqane, restorante, bare, kafene dhe klube. Në Detin Marmara shtrihen nëntë Ishujt Princ, nga të cilët Büyükada është më i madhi. Ka plazhe të bukura, pyje me pisha, vila dhe manastire lozonjare dhe një udhëtim me varkë në ishuj që zgjat rreth 2 orë.

  1. Koha më e mirë për të udhëtuar në Stamboll

Pra, kur është koha më e mirë për të vizituar Stambollin? Meteorologët vendas shpesh thonë se koha jashtë sezonit është koha më e favorshme për të vizituar ish-kryeqytetin e Turqisë pasi ka më pak shi dhe temperatura është e rehatshme. Por zgjedhja e sezonit varet nga qëllimi i udhëtimit tuaj. Nëse dëshironi të pushoni në plazh, pranvera dhe vera janë më të përshtatshmet, por nëse është një vizitë kulturore, e kombinuar me udhëtime për blerje dhe vizitë në Istanbul Shopping Fest, do të ishte më mirë ta vizitoni në vjeshtë ose dimër.

  1. Transporti publik në Stamboll

Transporti publik në Stamboll është i zhvilluar mirë dhe mbulon një sipërfaqe prej mbi 5700 km katrore. Ai përfshin autobusë, tramvaje, metro, trena, tragete dhe teleferikë. Natyrisht, ka edhe taksi. Për të udhëtuar në Stamboll, është më mirë të blini një Kart të Stambollit, i cili pranohet në autobusë, metro, tramvaje, trena udhëtarësh dhe tragete. Tramvaji i shpejtësisë, metroja, teleferiku dhe traget mund të përdoren gjithashtu, duke blerë një token nga makina shitëse pranë pikës së nisjes.

Numri i itinerarit dhe destinacioni i autobusëve të rregullt tregohen sipër xhamit të përparmë dhe ndalesat kryesore janë të shënuara në anë të dyerve. Orari i punës është nga 06:30 deri në 23:30.

  1. Akomodimi ne Stamboll

Si në çdo qytet tjetër të njohur për atraksionet e tij, mund të jetë e vështirë të gjesh strehim të përshtatshëm në Stamboll gjatë sezonit turistik, kështu që është më mirë të rezervosh akomodimin paraprakisht. Ka lloje të ndryshme akomodimi që i përshtaten çdo shije dhe buxheti. Para se të filloni të kërkoni për strehim të përshtatshëm në Stamboll, duhet të zgjidhni zonën në të cilën dëshironi të qëndroni. Stambolli është një qytet i madh dhe mund të ketë mjaft distancë midis atraksioneve, kështu që zgjidhni vendndodhjen tuaj bazuar në qëllimin e udhëtimit. Fatih është zona më e njohur për udhëtarët. Këtu gjenden shumica e atraksioneve historike më të njohura të Stambollit. Rrethi Fatih përfshin lagje të tilla si Sultanahmet, Laleli, Beyazit, Aksaray dhe Sirkeci.

  1. Ushqimet më të mira turke në Stamboll

Stambolli, duke qenë një nga qytetet më të vizituara në botë, është gati t’u ofrojë miqve të tij kënaqësi të shumta gastronomike. Në metropol, ka mijëra restorante, kafene dhe restorante. Çmimet ndryshojnë, por do të ishte gabim të besohej se të gjitha bizneset në zonat turistike mbivlerësojnë qëllimisht koston e ushqimit. Në lagjet historike ka një numër të konsiderueshëm kafenesh, të gatshme për të pritur turistët me ushqime të shijshme, por të lira.

Supat

Qebapët

İskender qebap

Kokorec

Ushqimet e rrugës

Balik Ekmek

Simit

Midye Dolma

Ëmbëlsirat turke

Sutlac

Chesse cake

Baklava

  1. Atraksionet turistike në Stamboll

Stambolli është qyteti i gjallë multikulturor në Turqi ku Lindja takohet me Perëndimin. Këtu do të gjeni pazare aromatike, xhami të lezetshme dhe një lumë të bukur që rrjedh nëpër qytet. Shikoni këshillat tona se çfarë të shihni dhe të bëni, përpara udhëtimit tuaj!

Xhamia Blu

Sheshi Sulltanahmet

Kulla e Galatës

Grand Bazaar

Pallati Dolmabahçe

Hagia Sophia

Sheshi Ortakoy

Kulla e Vajzës (Kiz Kulesi)

Sheshi Taksim

Fener dhe Balat

  1. Tapete me okazion, Gurë të çmuar dhe ëmbëlsira

Blerja më e mirë është në pazaret e shumta historike të Stambollit, të gjitha brenda mureve të qytetit të vjetër. Këtu do të gjeni shumë dyqane që shesin erëza, qilima të vërtetë dhe gurë gjysmë të çmuar si agat, oniks dhe karnelian. Ndërsa bëni pazare, mund të provoni (dhe të blini) çaj turk dhe ëmbëlsira turke, “lokum”. Nëse dëshironi të blini në një qendër tregtare moderne, do t’ju duhet të shkoni në një nga periferitë e Stambollit.

Udhëtimi nëpër histori, blerjet, fotot e bukura dhe ushqimi i shijshëm janë vetëm disa nga ato që ofron Stambolli, tani përfitoni nga oferta e Max Travel dhe shijoni çdo cep të Stambollit.

 

Të fundit nga rubrika