Gjobë 9.7 milionë dollarë për Samsung Australia për pretendime të rreme për telefonat rezistentë ndaj ujit

Rregullatori australian i konkurrencës ka bërë të ditur se një gjykatë vendore kishte urdhëruar degën lokale të Samsung Electronics të paguante një gjobë prej 14 milionë dollarësh australianë (rreth 9.7 milionë USD) për reklamat mashtruese të rezistencës ndaj ujit në disa telefona inteligjentë Galaxy

Samsung Australia me pretendime të rreme ose mashtruese ndaj telefonëve

Në një raport të Reuters u zbulua se Samsung pranoi se kishte mashtruar blerësit në lidhje me vlerësimet e rezistencës ndaj ujit të disa telefonave Galaxy, siç thuhet nga Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC). Për t’u theksuar, rregullatorët paditën për herë të parë kompaninë në korrik 2019.

Sipas informacionit, deklarata zbuloi se Samsung Australia bëri përshkrime të rreme ose mashtruese të rezistencës ndaj ujit të smartfonëve të saj Galaxy S7, S7 Edge, A5 (2017), A7 (2017), S8, S8 Plus dhe Note 8.

Në bazë të reklamave, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi

Jo shumë, por me siguri, duke përfituar nga reklamat, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi. Rregullatori tha se midis marsit 2016 dhe tetorit 2018, Samsung reklamoi në dyqanet me pakicë dhe në mediat sociale se telefonat Galaxy mund të përdoren në pishina ose në ujë deti.

Ndërkohë, ACCC ka marrë qindra ankesa nga përdoruesit se telefonat inteligjentë nuk kanë funksionuar siç duhet apo edhe kanë ndërprerë punën fare pas ekspozimit ndaj ujit.

Samsung Australia ka pranuar që nëse një telefon Galaxy zhytet në një pishinë ose ujë deti, porta e karikimit ka potencialin të gërryhet dhe të ndalojë së punuari nëse telefoni është i karikuar në kushte të lagështa.

Përveç kësaj, kompania e Samsung Australia, Samsung Electronics, ka kërkuar më parë të tërheqë telefonat Galaxy në një përpjekje për të zbutur ndikimin e korrozionit të portit të karikimit të lartpërmendur.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika