Gjuha e urrejtjes, Osmani: Po të kishte qenë një burrë president, fare nuk do të ishin marrë me shumë prej këtyre temave

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka treguar se është privatësia ajo që i mungon nga jeta private, nga jeta para marrjes së postit të së parës së vendit. Ajo ka vlerësuar se disa nga temat për të dhe gjuha e urrejtjes në internet nuk do të ishin evidente, nëse presidenti do të ishte burrë.

E ftuar në “Radar” me Edita Dolin në Radio Dukagjini, Osmani ka treguar se do të dëshironte më shumë kohë me familjen e saj.

“Natyrisht, do të doja të kisha më shumë kohë me vajzat e mia. Ato po rriten, tashmë kanë nëntë vjet dhe janë në klasën e tretë. Ngarkesa e tyre në shkollë është shumë më e madhe, edhe pse çdo natë, së bashku me bashkëshortin punojmë me to. Kanë shumë detyra, tash kanë kohën e testeve…tentojmë me i mbështet dhe me i ndihmu, por kisha dasht të kisha akoma më shumë kohë me familjen. Mungon privatësia, thuajse asgjë më nuk është private. Edhe kjo pastaj të mungon për shumë gjëra që ndoshta do t’i bëje me familje, ta zëmë prindërit e mi me motrat e vëllaun kanë qenë në Korçë për vitin e ri për dy-tre ditë, janë pastaj këto protokollet e sigurisë që nuk mundesh me shku..me kalu kohë kualitative me familje shënohen në tema, e lashë nuk shkova fare”, ka treguar ajo.

Osmani ka thënë se ajo e cila i pengon mbetet gjuha e urrejtjes e përdorur ndaj vajzave, duke i dekurajuar të njëjtat të merren me politikë.

“Ajo çka më pengon është që përmes gjuhës së urrejtjes në jetën online, pak a shumë dekurajohen vajzat e reja që të merren me politikë. Unë kam kaluar vështirësi shumë më të mëdha në jetën time publike dhe këto lehtë përbihen, sepse punët e shtetit janë më të mëdha, nëse ndalesh me to nuk do mund të përballesh me problemet e vërteta dhe t’i zgjedhësh ato”, ka deklaruar ajo. “Po të kishte qenë një burrë president, fare nuk do të ishin marrë me shumë prej këtyre temave”.

Osmani është presidentja e dytë grua e vendit.

Vizita e saj në ambientet e Dukagjinit vjen me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Presidentëve.

Për të parë intervistën e plotë, kliko këtu.

Për kanalin e Radio Dukagjinit në YouTube, kliko këtu.

Shija e redaktorit

Atiq nis procedurat për anëtarësimin e Mitrovicës së Veriut në...

Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Veriut, Erden Atiq, i ka nisur procedurat për anëtarësimin në Asociaiconin e Komunave të Kosovës (AKK). Atiq ka kërkuar...

Apeli në Hagë rrit dënimet për dy bashkëpunëtorë të Millosheviqit

Gjyqtarët e apelit të OKB-së rritën ndjeshëm dënimet e dy bashkëpunëtorëve të ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviq, duke i konsideruar ata përgjegjës për përfshirje...

Raportimi nga veriu, gazetarët tregojnë eksperiencat e tyre në “Radar”

Raportimi nga e premtja në komunat në veri të vendit ishte një tjetër sfidë për gazetarët në Kosovës. Në mesin e provokimeve, të sharave,...

Të fundit nga rubrika