Gjukanoviq: Edhe Kosova duhet të ketë vend në KiE

Gjatë vizitës në Kosovë, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq ka thënë se Mali i Zi si anëtare e fundit në Këshillin e Evropës, ka zbatuar reforma të shumta për anëtarësimin e tij në KE, dhe në këtë drejtim e sheh edhe aplikimin e Kosovës për anëtarësim dhe e mbështet atë

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq në konferencën për media ka thënë se Mali i Zi  e mbështet Kosovën në aplikimin e saj për anëtarësim në Këshillin e Evropës duke thënë se Evropa duhet të përsërisë mesazhin që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të kenë vend në BE.

”Anëtarësimi i Ballkanit në BE do të ishte investim i shkëlqyer. Ngjarjet në Ukrainë janë momente që na kanë zgjuar neve në Evropë dhe që në Ukrainë nuk është goditur vetëm pavarësia, por edhe sistemi i vlerave evropiane. Ka ardhur koha që Evropa të përsërisë mesazhin, që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë vendin në BE. Presim që në këtë moment dhe kohën e ardhshme të kemi të ripërtrirë procedurën e integrimit”, tha presidenti malazez, transmeton PortaliD.

Ai shton se Mali i Zi si anëtare e fundit në Këshillin e Evropës ka zbatuar reforma të shumta dhe pret që në të njëjtin drejtim ta sheh dhe Kosovën.

”Është treguar qartë qëndrimi ynë që Kosova të integrohet. Është organizata më e vjetër pan evropiane (Këshilli i Evropës). Ne si anëtarja e fundit e kemi shfrytëzuar shumë mirë dhe kemi zbatuar reforma të shumta. Në këtë drejtim e shohim edhe aplikacionin e Kosovës dhe është e logjikshme që e mbështesim atë’’, tha ndër të tjerash Gjukanoviq.

Ndërkaq, sa i përket iniciativës së Ballkanit të hapur, presidenti malazez tha se nuk janë pjesë e saj, pasi sipas tij ‘’Open Ballkan’’ ka rrjedhur në një moment të depresionit në rajon, kur e ka përfunduar mandatin kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe është vënë në pikëpyetje integrimi evropian.

Më 12 maj, Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla e ka dorëzuar aplikimin e Kosovës për anëtarësimin e saj në Këshillin e Evropës.

Këshilli i Evropës është një organizatë e shteteve evropiane, e themeluar më pesë maj 1949, për të arritur një bashkim më të madh midis vendeve anëtare mbi bazën e traditave të tyre të përbashkëta të lirisë politike.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika