Gjukanoviq për demarkacionin: Do të krijojmë kushte për korigjime

Presidenti i Malit të Zi ka thënë se ekziston mundësia për korrigjim “të logjikshëm” të demarkimit të kufirit me Kosovën

Gjatë vizitës së tij në Kosovë, Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka folur edhe për demarkacionin e kufirit me Kosovën.

Ai ka thënë se shteti të cilin e përfaqëson nuk dëshiron që të ketë asnjë problem me shtetin e Kosovës.

Gjukanoviq është shprehur se përmes punës së komisionit të përbashkët, do të krijojnë kushte për korigjime që sipas tij do të kontribuojnë që demarkimi i kufirit të jetë i logjikshëm.

“Përmes punës së komisionit të përbashkët do të krijojmë kushte të domosdoshme për korrigjime, për të cilat do të dakordohemi dhe që do të kontribuojmë që ky kufi në demarkacionin e tij të jetë i logjikshëm, dhe të mos shërbejë si burim i mosmarrëveshjeve dhe rrezikim të mardhënieve tona”, ka deklaruar ai.

Gjukanoviq ka përmendur që marrëveshja për demarkacion së pari është nënshkruar në vitin 2015 në Vjenë, e pastaj nga dy presidentët e vendit në Pogdoricë, ku edhe është caktuar puna për një komision të përbashkët të kufirit.

“Jemi të vetëdishëm që miqësia arrihet me vështirësi, duhet të ruhet me kujdes. Kemi marrëveshjen në vitin 2015 në Vjenë, dhe pastaj në Pogdoricë është nënshkruar deklarata e përbashkët ku kanë precizuar mundësitë e caktuara për punën e komisionit të përbashkët për demarkacionit të kufirit, pastaj është verifikuar marrëveshja në të dy parlamentet tona”, ka shtuar ai.

Gjukanoviq ka theksuar se miqësia mes Malit të Zi dhe Kosovës do të vazhdojë.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika