Gjukanoviq: Shteti është në gjendje të tillë që nuk do të mund të marrë më kredi, nuk jemi larg skenarit grek

Milo Gjukanoviq

Kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve dhe kandidati i saj për president Milo Gjukanoviq ka thënë se shteti i Malit të Zi është në gjendje të tillë që nuk do të mund të marrë më kredi.

“Nëse shteti vazhdon të menaxhojë financat publike si në periudhën e kaluar, Mali i Zi do të përballet me një skenar grek”, ka deklaruar Gjukanoviq .

“Shkalla e shpallur e tatimit mbi fitimin prej 33 për qind do të bëjë që investitorët të largohen”.

“Ky vend është në një gjendje të tillë që nuk do të mund të marrë më një kredi. Bankat shohin se kanë një klient të dehur”, ka shtruar ai.

Më tej, ai ka thënë se në dy vitet e fundit beson se gjithçka është shlyer ose investitorët janë përzënë.

“Ky është absolutisht një menaxhim i papërgjegjshëm i ekonomisë që çon në shembjen e themeleve ekonomike të shtetit. Dhe aty ku nuk ka baza ekonomike, zhduket edhe shteti”, ka përfunduar ai raporton mprotal.me, përcjell Dukagjini.com.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika