Gjykata e Lartë e SHBA-së e rrëzon propozimin e Biden-it për faljen e kredisë studentore

Borxhi i përgjithshëm federal i studentëve është më shumë se trefishi gjatë 15 viteve të fundit, duke u rritur nga rreth 500 miliardë dollarë në 2007, në 1.6 trilion dollarë sot. Mirëpo, propozimi i Biden-it është hedhur poshtë nga Gjykata e Lartë

Joe Biden, President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Gjykata e Lartë e SHBA-së e ka rrëzuar propozimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, për të fshirë miliarda borxhe studentore.

Siç raporton BBC, vendimi 6-3 anulon efektivisht planin, i cili do të kishte falur rreth 10,000 dollarë për huamarrës dhe deri në 20,000 dollarë në disa raste.

Vendimi prek kreditë e më shumë se 40 milionë amerikanëve.

Kjo e ka lënë publikun amerikan “të zemëruar”, tha Biden. Ai u zotua të vendosë masa të reja për të reduktuar borxhin e universitetit, duke përdorur ligje të tjera ekzistuese.

Plani i faljes së kredisë ka qenë në harresë që kur disa shtete konservatore paditën, duke argumentuar se presidenti ka tejkaluar autoritetin e tij. Gjykata e Lartë u pajtua.

“Unë e di se ka miliona amerikanë në këtë vend që ndihen të zhgënjyer dhe të dekurajuar ose edhe pak të zemëruar. Duhet ta pranoj që edhe unë po ashtu.”, tha Biden, gjersa u zotua të punojë me Departamentin e Arsimit për të gjetur mjete të tjera për të ndihmuar njerëzit të lehtësojnë barrën financiare.

“Vendimi i sotëm ka mbyllur një rrugë. Tani do të fillojmë një tjetër,” tha ai.

Borxhi i përgjithshëm federal i studentëve është më shumë se trefishi gjatë 15 viteve të fundit, duke u rritur nga rreth 500 miliardë dollarë në 2007, në 1.6 trilion dollarë sot.

Administrata Biden u përball me paditës në dy raste të veçanta, një që përfshin gjashtë shtete të udhëhequra nga republikanët – Nebraska, Missouri, Arkansas, Iowa, Kansas dhe Karolina e Jugut – dhe tjetra që përfshin dy huamarrës individualë të kredisë studentore.

Në të dyja rastet, paditësit argumentuan se dega ekzekutive nuk kishte fuqinë për të anuluar kaq gjerësisht borxhin e studentëve.

Gjykata e Lartë vendosi që dy huamarrësit individualë nuk argumentuan bindshëm se do të dëmtoheshin nga plani i faljes së kredisë, duke vendosur në mënyrë efektive se ata nuk kishin pozitë ligjore për të kundërshtuar propozimin e administratës së Biden-it.

Gjatë argumenteve në shkurt, administrata Biden tha se në bazë të një ligji të vitit 2003 të njohur si Akti i Mundësive të Ndihmës së Arsimit të Lartë për Studentët, ose Akti i Heronjve, kishte fuqinë të “heqë dorë ose modifikojë” dispozitat e huasë për të mbrojtur huamarrësit e prekur nga “një luftë ose operacion tjetër ushtarak ose emergjencë kombëtare”.

Në vendimin e saj, Gjykata e Lartë vendosi se ndërsa akti i lejon sekretarit të arsimit të Biden-it, Miguel Cardona, të “bëjë rregullime dhe shtesa modeste në dispozitat ekzistuese, jo t’i transformojë ato”.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika