Gjykata e Tiranës pranon kërkesën për ekstradimin drejt Hagës të Dritan Goxhajt

Gjykata Penale e Tiranës e ka pranuar kërkesën e Gjykatës Speciale për ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Dritan Goxhajt, në drejtim të Hagës

Me urdhër të Speciales, arrestohet në Tiranë ish-luftëtari i UÇK-së, Dritan Goxhaj

Gjykata Penale e Tiranës vendosi “pro” kërkesës për ekstradimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj, duke i hapur rrugë gjykimit të tij në Hagë.

Goxhaj dhe avokatët e tij kanë pretenduar se qoftë arrestimi, qoftë kërkesa për ekstradim, janë të paligjshme, raporton gazetari i ABC News, Ermal Vija.

Kjo, për shkak se nuk mundet që fillimisht të kërkohet ekstradimi në Kosovë dhe më pas të shkojë në Hagë.

Sipas avokatëve, publikimi i emrave në Facebook nuk është një shkelje ligji.

Avokati i tij e ka cilësuar si një vendim politik. Për këtë është shprehur se brenda një afati 10-ditor, do t’i drejtohen Gjykatës së Apelit me Juridiksion të Përgjithshëm në Tiranë, për të rrëzuar vendimin e sotëm, raporton abcnews.al, përcjell Dukagjini.com

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika