Gjykata Kushtetuese pezullon marrëveshjen në mes të Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët

Italy's Prime Minister Giorgia Meloni, as he meets Albania ’s Prime Minister Edi Rama at Chigi Palace, in Rome, Italy 6 November 2023. ANSA/GIUSEPPE LAMI

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri ka pezulluar ratifikimin e marrëveshjes në Kuvend me Italinë për emigrantët.

Gjykata Kushtetuese ka njoftuar se ka shqyrtuar padinë e deputetëve të opozitës kundër marrëveshjes me Italinë për emigrantët.

Ky vendim i Gjykatës Kushtetuese vjen në një kohë kur mazhoranca socialiste kishte planifikuar miratimin e marrëveshjes në seancën e së enjtes [sot].

Në këtë mënyrë pezullohet automatikisht procedura e ratifikimit në Kuvend të marrëveshjes me Italinë.

Pas vendimit, Holta Zacaj, në një komunikim me gazetarët, bëri të ditur se për këtë vendim do të njoftohet menjëherë Kuvendi, i cili është i detyruar të ndërpresë procedurat parlamentare për ratifikimin në seancë plenare.

Kushtetuta ka vendosur vetëm për ankesën e 30 deputetëve të PD-së, në mes të cilëve, Gazmend Bardhi dhe ish-kryeministri Sali Berisha.

Edhe pse në Gjykatën Kushtetuese është dorëzuar një ankimim i firmosur nga Lulzim Basha, Gjykata Kushtetuese ende nuk e ka marrë në shqyrtim.

Ndërkohë, pezullimi i marrëveshjes Itali-Shqipëri nga Gjykata Shqiptare është kthyer menjëherë në lajmin kryesor në mediet italiane.

Ansa, La Reppublica dhe Corriere Della Sera kanë raportuar vendimin e gjykatës më të lartë në Shqipëri. Ndërsa “La Stampa” e cilëson vendimin si një “dush të ftohtë” për qeverinë e kryeministres Giorgia Meloni.

“Një idiotësi evropiane”, e cilësoi deputeti italian i të Gjelbërve, Angelo Bonelli, paktin në mes të dy kryeministrave.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika