Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

GjNP-ja pretendon se Putin është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi. Krimet pretendohet se janë kryer në Ukrainë nga 24 shkurt 2022 - kur Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin.

GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

Krimet pretendohet se janë kryer në Ukrainë nga 24 shkurt 2022 – kur Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë.

“Z. Vladimir Vladimirovich Putin, i lindur më 7 tetor 1952, President i Federatës Ruse, dyshohet se është përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Rusi. Federata (sipas nenit 8(2)(a)(vii) dhe 8(2)(b)(viii) të Statutit të Romës). Krimet supozohet se janë kryer në territorin e pushtuar ukrainas të paktën nga 24 shkurt 2022. Ka arsye të arsyeshme për të besuar se zoti Putin mban përgjegjësi penale individuale për krimet e lartpërmendura, (i) për kryerjen e akteve drejtpërdrejt, së bashku me të tjerët dhe/ose nëpërmjet të tjerëve (neni 25(3)(a) i Statutit të Romës), dhe (ii) për dështimin e tij për të ushtruar kontrollin e duhur mbi vartësit civilë dhe ushtarakë që kryen aktet”, thuhet në njoftimin e gjykatës.

Ndërkaq, Moska ka mohuar akuzat për krime lufte gjatë pushtimit.

Gjithashtu urdhër-arrest është lëshuar edhe për komisionerën për të Drejtat e Fëmijëve në Zyrën e Presidentit të Federatës Ruse, Maria Alekseyevna Lvova-Belova.

Ajo dyshohet se është përgjegjëse për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë.

“Krimet supozohet se janë kryer në territorin e pushtuar ukrainas të paktën nga 24 shkurt 2022. Ka arsye të arsyeshme për të besuar se znj. Lvova-Belova mban përgjegjësi penale individuale për krimet e lartpërmendura, për kryerjen e akteve drejtpërdrejt, së bashku me të tjerët dhe/ose nëpërmjet të tjera (neni 25(3)(a) i Statutit të Romës)”, thuhet në njoftim.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika