Gjykata ruse mbështet të drejtën e rekrutëve për shërbime alternative

Një gjykatë në Rusi, të enjten, ka konfirmuar të drejtën e një ushtari të rekrutuar për të luftuar në Ukrainë dhe për të kryer një formë alternative të shërbimit civil për shkak të besimeve të tij fetare të deklaruara

Rekrutët rusë, foto nga Reuters.

Sipas një organizate të të drejtave të njeriut, një gjykatë në Shën Petersburg të Rusisë i ka dhënë mbështetje një ushtari të rekrutuar gjatë fushatës ushtarake në Ukrainë, që të kryejë shërbim alternativ civil.

Grupi ka thënë se gjykata e rajonit të Leningradit vendosi të enjten se ushtari i rekrutuar kishte të drejtë të kryente shërbime të tjera alternative për shkak të besimeve të tij fetare.

Mediat ruse thanë se rekruti, një i krishterë ungjillor, në vend të shërbimit të ushtarak, kreu shërbim alternativ edhe në vitin 2019.

Kur u rekrutua në bazë të urdhrit të “mobilizimit të pjesshëm” të presidentit Vladimir Putin në muajin shtator të vitit 2022, ai bëri kërkesë që përsëri të kryente shërbime alternative, në mënyrë që të mos i bashkohej ushtrisë.

Gjykata, më 16 mars, e mbështeti të drejtën e tij për shërbim alternativ, dhe vendimi i së enjtes, hodhi poshtë një apel të nisur nga zyrtarët ushtarakë me arsyetimin se e drejta e tij fetare nuk ishte e zbatueshme për thirrjen speciale.

“Kanë mbetur formalitete për të përfunduar lidhur me lirimin e tij nga detyra, por nuk ka arsye për ta mbajtur atë në bazë ushtarake”, ka thënë organizata Ombudsmani Voenniy, e cila mbron të drejtat e ushtarëve.

Sipas tyre, me këtë vendim të gjykatës, “është krijuar një precedent”.

Kujtojmë se, presidenti rus, Putin urdhëroi një thirrje të rezervistëve të ushtrisë në shtator. Megjithëse zyrtarët thanë se 300 mijë burra u hartuan siç ishte planifikuar, mobilizimi nxiti gjithashtu rezistencë. Dhjetëra mijëra burra u larguan nga vendi dhe disa nga ata që qëndruan e shpërfillën thirrjen e tyre, raporton The Washington Post.

Ky vendim nxiti protesta në disa zona dhe mijëra burra u larguan nga Rusia.

Kohëve të fundit ka pasur sugjerime të shumta që mund të lëshohet një urdhër i ri mobilizimi nga Putini, por ende nuk janë shpallur plane konkrete.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika