Gjyldane Mulla përuron librin e ri “Sociologjia Urbane”

Rektorja e kolegjit “Dardania” Gjyldane Mulla ka përuruar librin e saj me titull “Sociologjia Urbane”. Në këtë ngjarje kishte të ftuar student e studiues të cilët ngritën lartë figurën e Gjyldane Mullës

"Sociologjia Urbane"

Të gjithë mezi po e presin autoren e këtij libri.

Arsyeja e mbledhjes së gjithë këtyre studentëve dhe studiuesve është përurimi i librit “Sociologjia Urbane” e autores Gjyldane Mulla-së.

E ajo nuk deshi të fliste shumë për librin por për personat që i ndihmuan për botimin e këtij libri.

Ndërsa, për librin më shumë folen recesentët e saj.

“Ky nuk është një libër më shumë në biblotekën e sociologjisë. Ky është në fakt një libër tërësor. Një lloj enciklopedie sepse në këtë libër janë të gjithë ata që duhet të jenë”.

Fjalë të mëdha për librin pati edhe Ibrahim Berisha.

“Kemi të bëjmë me librin më të plotë për fushën e sociologjisë. Ka punuar 10 vite në këtë libër. Ku janë analizuar dijet për qytetin dhe natyrisht të gjitha transformimet shoqërore që kanë ndodhë brenda qytetit”.

Gjyldane Mulla është sociologia e parë e diplomuar në Kosovë e cila është edhe gruaja e parë rektore në një Universitet kosovar përkatësisht atë “Dardania”.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika