Gjyqet nuk kanë të ndalur, Brad Pitt padit Angelina Jolien për prishje të reputacionit

Pas lajmeve të shumta, të cilat u bënë për padinë e Johnny Deep ndaj Amber Heard, tashmë komfirmuar padia që Brad Pitt i ka bërë Angelina Jolien

Brad Pitt padit Angelina Jolien

Pitt ka paditur ish-bashkëshorten e tij për shitjen e aksioneve të saj në vreshtin francez që ata blenë së bashku në 2008, ai tha se vendimi i saj për t’ia shitur pjesën e saj një oligarku rus e detyroi atë në partneritet me një të huaj me shoqata dhe qëllime helmuese.

Çifti bleu një interes kontrollues në “Chateau Miraval SA”, një kompani franceze që përfshin një shtëpi dhe vresht në jug të Francës, në vitin 2008. Pitt thuhet se ka kontribuar 60% në çmimin e blerjes, ndërsa Jolie duke paguar 40% të mbetur. Avokatët gjithashtu thanë se biznesi i verës në pronë vazhdon të lulëzojë dhe “megjithëse ajo përfitoi nga suksesi i Miraval, Jolie nuk kishte asnjë përfshirje në këto përpjekje”.

Gjithashtu ai thot  se ai dhe ish-gruaja e tij ranë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit. Në dokumentet ligjore të marra nga agjencia e lajmeve PA, pretendohet se Jolie ia shiti pjesën e saj një prodhuesi pijesh alkoolike me bazë në Luksemburg, të kontrolluar nga oligarku rus “Yuri Shefler”, pa dijeninë e Pitt.

Jolie thuhet se e informoi Pitt për vendimin e saj për t’ia shitur Sheflerit në janar 2021, duke thënë se ajo kishte marrë një vendim të dhimbshëm, me zemër të rëndë.

Avokatët e Pitt thanë se nën drejtimin e tij, biznesi ishte rritur në një “histori suksesi ndërkombëtar shumëmilionësh” megjithëse Jolie nuk kishte kontribuar asgjë. Shitja ndihmoi në nisjen e një marrdhënje “armiqësore” të biznesit të verës që aktori kishte ndërtuar me kujdes.

Nëpërmjet shitjes së supozuar, Jolie kërkoi t’i shkaktonte dëm Pitt, sipas dokumenteve, të cilat u depozituan javën e kaluar. Jolie e dinte dhe synonte që Shefler dhe bashkëpunëtorët e tij do të përpiqeshin të kontrollonin biznesin që Pitt  kishte ndërtuar dhe të minimizonin  investimin e Pitt në Miraval.”

E gjithë kjo është rezultat i drejtpërdrejtë i sjelljes së paligjshme dhe të dhunshme i Jolie.

Avokatët e Pitt kanë kërkuar një gjykim nga juria.

Ndërsa përfaqësuesit e Jolie nuk i janë përgjigjur ende kërkesës së BBC-së për koment.

 

 

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika