Gjyshinca: Qeveria e re dhe ndryshimet gjeopolitike, faktorë për anëtarësimin e Kosovës në KE

Sipas deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Gazmend Gjyshinca, Kosova e ka më të lehtë anëtarësimin në KE, pasi, tani i ka dy elemente të reja, që ia lehtësojnë rrugën: Qeverinë e re dhe ndryshimin e situatës gjeopolitike në botë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, Gazmend Gjyshinca, ka thënë se aplikimi në Këshillin e Evropës është bërë në koordinim të plotë me aleatët e Republikës së Kosovës.

Gjyshinca ka ngritur një paralele, sa i përket aplikimit në organizata ndërkombëtare, duke thënë se qeveria e tanishme dallon nga qeveritë e kaluara, në organizimin nëpërmjet dy elementeve.

“Përderisa Kosova e ka qeverinë e re, kemi edhe një ndryshim të situatës gjeopolitike në botë”, ka shtuar ai.

Ndërsa, ai beson se elementet e lartpërmendura do ta ndihmojnë Kosovën që të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës, duke pasur përkrahjen e vendeve anëtare dhe atyre perëndimore.

“Ne jemi duke punuar ngushtë me miqtë e Kosovës, të cilët kanë qenë lobuesit për të drejtat tona, që nga fillimi”, ka thënë Gjyshinca në Emisionin FIVE.

Ndër të tjerash, Gjyshinca ka thënë se, kjo çështje nuk është definitive, por sipas tij, ka mundësi që të ndryshojë agjenda e Këshillit të Ministrave, të cilët do të mblidhen të premten.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika