Goditja e rrufesë në Kubë shkakton zjarr masiv

Të premten e 5 gushtit rrufeja ka goditur një rezervuar të madh të naftës në provincën Matanza të Kubës dhe ka shkaktuar zjarr të madh. Presidenti i Kubës, Miguel Díaz-Canel ka thënë se autoritetet e provincës, departamenti i zjarrit, Forcat e Armatosura Revolucionare Kubane dhe Ministria e Brendshme po luftojnë me flakët

Zarri në depon e naftës në Kubë

Rrufeja që goditi një rezervuar të madh nafte të premten e 5 guhtit në mbrëmje në Matanzas të Kubës ka shkaktuar një zjarr të madh.

“Ne po ndjekim nga afër konfrontimin me zjarrin në zonën industriale. Ne u besojmë autoriteteve të krahinës së guximshme, zjarrfikësve të guximshëm dhe punëtorëve të CUPET,” shkroi në Twitter presidenti Miguel Díaz-Canel, duke iu referuar Unionit të Naftës Kuba në pronësi shtetërore. .

Mediat shtetërore të Kubës kanë thënë se nuk ishte raportuar asnjë vdekje.

Zjarri masiv vjen në një kohë kur Kuba po përballet me një krizë energjie të thelluar mes mungesës së karburantit, raporton CNN.

“Nuk u raportuan humbje njerëzore, lëndime apo derdhje karburanti në det pas zjarrit”, ka shkruar në Twitter Ministria e Energjisë dhe Minierave të Kubës.

Sipas sekretares së parë të Partisë Komunitare të Kubës në provincën e Matanzas, Susely Morfa González shkaktari i zjarrit është një shkarkesë elektrike në bazën e rezervuarit të naftës, e cila ruan naftën bruto

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika