Google çaktivizon përkohësisht “gjendjen e trafikut Live” në aplikacionet e shërbimit të hartës në Izrael

Google ka njoftuar se po çaktivizon përkohësisht funksionin e "gjendjes së trafikut Live" në aplikacionet e tij të hartës, Google Maps dhe Waze, në territorin e Izraelit. Ky veprim vjen në përgjigje të situatës aktuale në rajon, pasi Izraeli po përgatitet për një pushtim të mundshëm tokësor në Gazë

Në këtë ilustrim fotografik, logoja e Google Maps shihet në një ekran smartphone.

Google po çaktivizon përkohësisht “gjendjen e trafikut Live” në aplikacionet e tij të shërbimit të hartës, Google Maps dhe Waze, në Izrael, konfirmoi kompania e teknologjisë të hënën, ndërsa vendi përgatitet për një pushtim të mundshëm tokësor në Gaza.

“Siç kemi bërë më parë në situata konflikti dhe në përgjigje të situatës në zhvillim në rajon, ne kemi çaktivizuar përkohësisht aftësinë për të parë gjendjen e trafikut”, ka thënë një zëdhënës i Google Maps.

Google tha se kompania konsultoi disa burime që përfshinin autoritetet rajonale dhe lokale për të bërë vlerësimin, shkruan CNN.

Megjithatë, Google nuk tha nëse mjetet do të çaktivizohen në Izrael, Gaza apo të dyja.

Kompania gjithashtu nuk tha nëse veprimi ishte me kërkesë të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika