Goran Rakiq: Gjykatësit serbë nuk kthehen në punë pa u kthyer gjyqtarja e suspenduar

Në protestën që është mbajtur mëngjesin e së premtes nga serbët, në pjesën e veriut të Kosovës, ka marrë pjesë edhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq.

Ai gjatë protestës kundër moslejimit të mbajtjes së zgjedhjeve në Kosovë, sipas kërkesës së Serbisë, ka deklaruar se asnjë gjykatës i etnisë serbe nuk do të kthehet në punë, nëse nuk shfuqizohet vendimi për suspendimin e gjyqtares, Liljana Stevanoviq.

“Gjykatësit e kanë ndërprerë punën dhe nuk do të kthehemi derisa të kthehet në punë gjyqtarja e suspenduar”, ka thënë Rakiq.

Gjyqtarja në fjalë, ishte suspenduar të enjten nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), për arsye se, e njëjta, kishte marrë pjesë në Këshillin e Sigurisë të Serbisë, të thirrur nga Aleksandër Vuçiq.

Në lidhje me vendimin e marrë KGJK, kishte thënë se vendimi i tyre nuk ka pasur nuanca politike.

Protestuesit, në fund u larguan të qetë dhe nuk është raportuar për ndonjë incident.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika