Goran Rakiq: Gjykatësit serbë nuk kthehen në punë pa u kthyer gjyqtarja e suspenduar

Në protestën që është mbajtur mëngjesin e së premtes nga serbët, në pjesën e veriut të Kosovës, ka marrë pjesë edhe kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq.

Ai gjatë protestës kundër moslejimit të mbajtjes së zgjedhjeve në Kosovë, sipas kërkesës së Serbisë, ka deklaruar se asnjë gjykatës i etnisë serbe nuk do të kthehet në punë, nëse nuk shfuqizohet vendimi për suspendimin e gjyqtares, Liljana Stevanoviq.

“Gjykatësit e kanë ndërprerë punën dhe nuk do të kthehemi derisa të kthehet në punë gjyqtarja e suspenduar”, ka thënë Rakiq.

Gjyqtarja në fjalë, ishte suspenduar të enjten nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), për arsye se, e njëjta, kishte marrë pjesë në Këshillin e Sigurisë të Serbisë, të thirrur nga Aleksandër Vuçiq.

Në lidhje me vendimin e marrë KGJK, kishte thënë se vendimi i tyre nuk ka pasur nuanca politike.

Protestuesit, në fund u larguan të qetë dhe nuk është raportuar për ndonjë incident.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika