Greqia mund të shënojë fundjavën më të nxehtë në 50 vitet e fundit

Ngritja e temperaturave në vikend mund të shënojë fundjavën më të nxehtë të korrikut në Greqisë në 50 vjet, thotë një nga meteorologët kryesorë të vendit

Greqia po përgatitet për një nxehtësi më intensive këtë fundjavë, me meteorologët që paralajmërojnë se temperaturat mund të rriten deri në 45 gradë Celsius.

Qytetarët janë këshilluar të qëndrojnë në shtëpi dhe vendet turistike – përfshirë Akropolin e lashtë të Athinës – do të mbyllen gjatë pjesëve më të nxehta të dy ditëve të ardhshme.

Kjo mund të jetë fundjava më e nxehtë e korrikut të Greqisë në 50 vjet, thotë një nga meteorologët kryesorë të vendit.

Ndërkohë, zjarrfikësit po vazhdojnë të ballafaqohen me dhjetëra zjarre.

Zyrtarët e urgjencës dhe të mbrojtjes civile po paralajmërojnë për një rrezik shumë të lartë të flakëve të reja në të gjithë vendin.

Atika perëndimore – në perëndim të Athinës – është ndër zonat më të goditura, së bashku me Lakoninë në Peloponezin jugor dhe ishullin Rodos.

Partnerët e Greqisë në BE kanë ofruar ndihmë, duke përfshirë avionë zjarrfikës nga Franca dhe Italia dhe më shumë se 200 zjarrfikës nga Polonia, Sllovakia, Rumania dhe Bullgaria. Turqia fqinje po dërgon gjithashtu disa avionë për të ndihmuar.

Greqia – si një numër vendesh të tjera evropiane – pa një periudhë të zgjatur të nxehtësisë ekstreme në fillim të këtij muaji.

Vala e fundit e të nxehtit vjen në një nga periudhat më të ngarkuara për industrinë e turizmit në vend.

Pas një rënieje të lehtë të hënën, një rritje e re e nxehtësisë pritet të martën.

Zyrtarët kanë frikë se kjo mund të jetë vala më e keqe e të nxehtit që nga vera e vitit 1987, kur qindra vdekje u lidhën me motin ekstrem.

Në të gjithë Greqinë, një numër njerëzish kanë humbur tashmë shtëpitë e tyre nga zjarret. Në një rajon, disa fshatra janë djegur nga flakët.

Një burrë i tha BBC-së se nuk kishte më asnjë shtrat për të fjetur dhe tani jetonte në një hotel.

Ndryshimi i klimës rrit rrezikun e motit të nxehtë dhe të thatë që ka të ngjarë të nxisë zjarret. Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1 gradë celsius që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten, nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha në emetimet e karbonit.

Spanja dhe Italia janë ndër vendet mesdhetare që kanë përjetuar gjithashtu vapë intensive këtë javë, ndërsa pjesë të SHBA-së po shohin gjithashtu thyerje rekordesh.

Shija e redaktorit

Dukagjini Resort – Ky është projekti përrallor 80 milionësh që...

Një projekt përrallor ka nisur të realizohet në Shëngjin. Ai po realizohet nga Dukagjini Resort, ku plani fillestar është për ndërtimin e disa objekteve e...

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Të fundit nga rubrika