Greqia shpall 12 diplomatë rus persona non grata

Greqia ka dëbuar disa diplomatë rusë të akredituar në Athinë, duke i shpallur ata si persona non grata, kështu ka bërë të ditur ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias.

Zyrtarët rusë sipas njoftimit të Athinës, kishin vepruar kundër rregullave ndërkombëtare, gjë që ka shtyrë autoritetet vendase që të ndërmarrin një veprim të tillë, përcjell mediumi grek Protothema.

Dy ditë më parë Gjermania, Franca, Danimarka, Italia, kishin vepruar po njëjtë sikurse Greqia, duke dëbuar një numër të konsiderueshëm diplomatësh rus.

Pas dëbimit të diplomatëve rus, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Alexander Grushko, kishte deklaruar se Kremlini është i interesuar të vazhdoj raportet diplomatike me vendet perëndimore.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Sulmohet seksualisht një fëmijë gjashtëvjeçar në Prishtinë – qytetarët përballen...

Vetëm të mërkurën e 27 korrikut të vitit 2022, janë raportuar tri raste të sulmeve seksuale ndaj të miturve. Prishtina, Obiliqi dhe Mitrovica, janë...

Të fundit nga rubrika