Greqia tregon se është pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Zyra greke në Kosovë ka dhënë mbështetje për Kosovën për heqjen e vizave

Flamuri i Greqisë

Zyra greke në Kosovë ka treguar se Greqia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Greqia ka qenë dhe është në mbështetje të liberalizimit të vizave”, thuhet në reagimin e tyre.

Greqia është një nga pesë shtetet e Bashkimit Evropian (BE), që ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, por për dallim nga disa vende të tjera ka treguar mbështetje sa i përket liberalizimit të vizave.

Kosova është shteti i vetëm i Ballkanit Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk e kanë të drejtën e lëvizjes së lirë në Bashkimin Evropian (BE). Në vitin 2012, Kosova e kishte marrë udhërrëfyesin e liberalizimit të vizave nga BE-ja ku ishin caktuar 95 kritere, që ishte dyfishi i kritereve krahasuar me vendet e tjera të Ballkanit. Pas katër vjetësh, shteti i Kosovës i kishte plotësuar të 95 kriteret e caktuara nga BE. Por përkundër kësaj, vendi ynë vazhdon të mbesë vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, i cili nuk ka liberalizim të vizave.

Ndërkaq, çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën pritet të jetë në rend të ditës në takimin e grupit punues të Këshillit Evropian më 13 tetor.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

Rama polemikë me politikanin zviceran: Akuza për trafikim organesh është...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka pasur një polemikë me politikanin zviceran Damien Cottier, i cili i tha kryeministrit të Shqipërisë, se fjalimi...

Aktorja që publikoi videon: Për personat përgjegjës ishte si lojë,...

Aktorja Kaltrinë Zeneli ka treguar historinë e publikimit të videos që bëri bujë të mërkurën, aty ku shihej një e moshuar gjersa keqtrajtohej nga...

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Të fundit nga rubrika