Gruaja saudite është dënuar me 34 vjet burg për përdorimin e Twitter

Salma al-Shehab, e cila është nga Arbaia Saudite, u akuzua se "ndihmon ata që kërkojnë të shkaktojnë trazira publike dhe të destabilizojnë sigurinë civile dhe kombëtare duke ndjekur llogaritë e tyre në Twitter"

Foto ilustrim

Një studente saudite në Universitetin e Leeds të Anglisë, ishte kthyer në shtëpinë e saj në Arabinë Saudite për pushime, është dënuar me 34 vjet burg për një llogari në Twitter, në të cilin ka ndjekur dhe ka bërë ritweet ndaj disidentëve dhe aktivistëve.

Dënimi nga gjykata speciale terroriste saudite u dha disa javë pas vizitës së presidentit amerikan Joe Biden në Arabinë Saudite, për të cilën aktivistët e të drejtave të njeriut kishin paralajmëruar se mund të inkurajonte mbretërinë për të përshkallëzuar goditjen e saj ndaj disidentëve dhe aktivistëve të tjerë pro demokracisë.

Rasti shënon gjithashtu shembullin e fundit se si princi i kurorës Mohammed bin Salman ka vënë në shënjestër përdoruesit e Twitter në fushatën e tij të represionit, ndërsa njëkohësisht kontrollon një aksion të madh indirekt në kompaninë amerikane të mediave sociale përmes fondit të pasurisë sovrane të Arabisë Saudite, Fondit të Investimeve Publike (PIF).

Salma al-Shehab, foto The Guardian

Salma al-Shehab, 34 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, fillimisht u dënua me tre vjet burg për “krimin” e përdorimit të një faqe interneti në internet për të “shkaktuar trazira publike dhe destabilizuar sigurinë civile dhe kombëtare”.

Por, një gjykatë apeli dha të hënën dënimin e ri 34 vjet burg të ndjekur nga 34 vjet ndalim udhëtimi, pasi një prokuror publik i kërkoi gjykatës të merrte në konsideratë krime të tjera të supozuara.

Sipas një përkthimi të procesverbaleve të gjykatës, të cilat u panë nga Guardian, akuzat e reja përfshijnë pretendimin se Shehab po “ndihmonte ata që kërkojnë të shkaktojnë trazira publike dhe destabilizojnë sigurinë civile dhe kombëtare duke ndjekur llogaritë e tyre në Twitter” dhe duke ritweet tweetet e tyre. Besohet se Shehab mund të jetë ende në gjendje të kërkojë një apel të ri në këtë rast.

Nga të gjitha llogaritë, Shehab nuk ishte një lidere aktiviste, qoftë brenda mbretërisë saudite apo në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo e përshkroi veten në Instagram, ku kishte 159 ndjekës, si, edukatore mjekësore, studente doktorature në Universitetin e Leeds dhe pedagoge në Universitetin Princess Nourah bint Abdulrahman University, dhe si grua dhe nënë për djemtë e saj, Noah dhe Adam.

Salma al-Shehab dhe familja e saj. Fotografia: ESOHR

Profili i saj në Twitter tregoi se ajo kishte 2597 ndjekës. Mes postimeve në Twitter për djegien nga Covid dhe fotot e fëmijëve të saj të vegjël, Shehab ndonjëherë ripërsëriti postimet në Twitter nga disidentët sauditë që jetonin në mërgim, të cilat bënin thirrje për lirimin e të burgosurve politikë në mbretëri.

Ajo dukej se mbështeti rastin e Loujain al-Hathloul, një aktiviste e shquar feministe saudite e cila ishte burgosur më parë, dyshohet se ishte torturuar për mbështetjen e të drejtave të vozitjes për gratë dhe tani po jeton nën një ndalim udhëtimi.

Një person që e njihte Shehabin tha se ajo nuk mund të bënte padrejtësi. Ajo u përshkrua si e arsimuar mirë dhe një lexuese e zjarrtë e cila kishte mbërritur në MB në 2018 ose 2019 për të ndjekur doktoraturën e saj në Leeds. Ajo ishte kthyer në shtëpi në Arabinë Saudite në dhjetor 2020 me pushime dhe kishte ndërmend të sillte me vete dy fëmijët dhe burrin e saj në MB. Më pas ajo u thirr për t’u marrë në pyetje nga autoritetet saudite dhe përfundimisht u arrestua dhe u gjykua për postimet e saj në Twitter.

Një person që ndoqi çështjen e saj tha se Shehab disa herë ishte mbajtur në izolim dhe kishte kërkuar gjatë gjykimit të saj t’i tregonte privatisht gjyqtarit diçka për mënyrën se si ishte trajtuar, gjë që ajo nuk donte ta deklaronte para babait të saj. Ajo nuk u lejua t’ia komunikonte mesazhin gjyqtarit, tha personi. Vendimi i apelit u nënshkrua nga tre gjyqtarë, por nënshkrimet ishin të palexueshme.

Twitter nuk pranoi të komentojë mbi rastin dhe nuk iu përgjigj pyetjeve specifike nga The Guardian, se çfarë ndikimi ka Arabia Saudite mbi kompaninë, nëse ka ndonjë.

Organizata Evropiane e Arabisë Saudite për të Drejtat e Njeriut e dënoi dënimin e Shehabit, i cili tha se ishte dënimi më i gjatë me burg i dhënë ndonjëherë ndaj ndonjë aktivisti. Ai vuri në dukje se shumë aktiviste femra u janë nënshtruar gjykimeve të padrejta që kanë çuar në dënime arbitrare dhe u janë nënshtruar “torturave të rënda”, përfshirë ngacmimet seksuale.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika