Gruevski shpallet fajtor

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski dënohet me 7 vjet burg në rastin ‘’Parcelat në Vodno’’

Nikolla Gruevski, ish kryeministër i Maqedonisë së Veriut

Të enjten e 21 prillit, Gjykata Penale e Shkupit e ka shpallur aktgjykimin për rastin ”Parcelat në Vodno”.

Të akuzuarit në këtë lëndë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-shefi i policisë sekrete, Sasho Mijallkov dhe Jordan (Orce) Kamçev u shpallën fajtorë.

Nikolla Gruevski dënohet me 7 vjet burg, Sasho Mijallkov dënohet me 1 vit e 3 muaj, duke llogaritur dhe kohën e kaluar në paraburgim.

Risto Novaçevski u dënua me masë alternative, 3 vite dënim me kusht.

Jordan (Orce) Kamçev u dënua me 1 vit burg, ku i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim. Nenad Josifoviç dënohet me masë alternative, 2 vjet burg me kusht.

Ndryshe, rastin e e ka udhëhequr gjykatësi Ilija Tërpkov, ndërsa përfaqësues i akuzës ka qenë prokurorja, Lile Stefanova.

Sipas aktakuzës, Gruevski është akuzuar për veprat larje parash dhe për fitim kundërligjor dhe “fshehje të pronës”, kumbari i tij Risto Novaçevski, biznesmenët Nenad Josifoviq, Jordan (Orce) Kamçev dhe Ratka Kunovska Kamçeva akuzohen për “larje parash”.

Ndërsa, kushëriri i parë i Gruevskit dhe ish-drejtor i DSK-së, Sasho Mijallkov, është akzuar për “ndihmë gjatë veprës penale, larje parash dhe punë tjera nga vepra ndëshkuese”.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika