Gucci bashkon trashëgiminë e Koresë së Jugut me kodet e veta të dizajnit për koleksionin Cruise 2024

Shtëpia luksoze italiane Gucci shkoi në Pallatin Gyeongbokgung në Seul, Koretë Jugut, këtë javë për të prezantuar koleksionin e saj Cruise 2024, ku u përpoq të bashkonte kodet e saj historike të dizajnit me ato të rajonit të Azisë Lindore

Foto: Gucci

Shtëpia luksoze italiane Gucci shkoi në Pallatin Gyeongbokgung në Seul, Koretë Jugut, këtë javë për të prezantuar koleksionin e saj Cruise 2024, ku u përpoq të bashkonte kodet e saj historike të dizajnit me ato të rajonit të Azisë Lindore.

Në atë që etiketa e luksit tha se ishte një “gjuhë e stilit të përbashkët”, koleksioni dukej se pasqyronte vetë komunitetin e Gucci të bashkuar nga stilistë dhe artizanë me prejardhje të ndryshme që secili interpreton kodet e tij individualisht përmes perspektivës së tyre kulturore.

Shfaqja ishte “i pari i këtij lloji” që u zhvillua në pikën historike kulturore të Seulit, i vendosur në një rezultat që përfshinte pjesë të kompozitorit vendas Jung Jae-il me një koleksion që synonte të paraqiste një gardërobë urbane të frymëzuar nga vetë rrugët e Seulit. si dhe zakonet e veshjes së Koresë së Jugut.

Në qendër të linjës ishte ideja e hibridizimit, siç dëshmohet në një mori veshjesh sportive të kthyera në veshje të përditshme, si veshje voluminoze për skateboard dhe artikuj që të kujtojnë kostumet e skuba.

Dekonstruksioni ishte gjithashtu një pjesë kryesore e koleksionit, me mëngë të ndashme duke formuar aksesorë, pantallona që mund të transformoheshin përmes përdorimit të zinxhirëve dhe një xhaketë bomber që evoluoi në një fund mbrëmjeje.

Disa dukje i referoheshin gjithashtu veshjeve tradicionale të Koresë së Jugut, të pasqyruara në përdorimin e spikatur të siluetave të linjës A dhe harqeve të mëndafshta, që zakonisht shihen në Hanbok.

Aksesorët ishin gjithashtu një pjesë integrale e koleksionit, me shumë klasikë Gucci që shfaqeshin në një stil të riinterpretuar. Ndërsa çantat prej lëkure të zinxhirit Gucci Horsebit morën një pamje të deformuar, linja e çantave të saj arkivore u rindërtua në materiale skuba dhe përshtatje dekorative.

Vendimi për t’u shfaqur në Seul vjen pasi Koreja e Jugut vazhdon të ngrihet si një treg kryesor luksi, me bankën e investimeve Morgan Stanley që raporton se shpenzimet për mallrat e luksit personal në rajon janë rritur me 24 për qind në vitin 2022, duke arritur në 16.8 miliardë dollarë.

Janë parë shumë marka luksoze që janë futur në vend për të ofruar aktivizime në shkallë të gjerë në përpjekje për t’u angazhuar me këtë grup blerësish gjithnjë e më të spikatur, me markat si Louis Vuitton që tashmë kanë organizuar një shfaqje në Seul në fillim të këtij viti dhe Burberry ka vendosur të ndërtojë përvoja gjithëpërfshirëse të klientit.

Ndërkohë, Gucci ka 25 vite që operon në vend, kur hapi për herë të parë një dyqan flamuri. Që atëherë ajo ka vazhduar të rrisë vazhdimisht praninë e saj përmes projekteve dhe nismave që synojnë të festojnë vendin dhe ndikimin e tij social në komunitetet brenda industrisë më të gjerë të modës. /fashionunited

 

 

 

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika