Guterres: Armëpushimi në Ukrainë duket i pamundur aktualisht

Mariupol, Ukrainë

Për Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, në Ukrainë një armëpushim për qëllime humanitare nuk duket i mundur aktualisht.

Sipas Guterres-it, Kombet e Bashkuara i kanë propozuar Rusisë armëpushime lokale dhe mundësinë e evakuimit të civilëve, por se ende janë duke pritur një përgjigje nga Moska.

“Për momentin një armëpushim për qëllime humanitare në Ukrainë nuk duket i mundur’’.

“Ka shumë gjëra që mund të bëhen për të garantuar evakuimin e civilëve”, ka thënë për media Guterres, të mërkurën.

Që kur Rusia ka nisur invazionin mbi Ukrainën më 24 shkurt, mijëra civilë janë vrarë dhe rreth 11 milionë ukrainas, më shumë se një e katërta e popullsisë, janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Ndërsa jashtë Ukrainës kanë arritur të dalin katër milion qytetarë.

Ai ka thënë se lufta po nxit një krizë tredimensionale – të ushqimit, energjisë dhe financave – që po godet disa nga njerëzit, vendet dhe ekonomitë më të cenueshme të botës.

36 vende mbështeten në Rusinë dhe Ukrainën për më shumë se gjysmën e importeve të grurit të tyre – duke përfshirë disa nga vendet më të varfra dhe më të cenueshme të botës.

”Dhe e gjithë kjo vjen në një kohë kur vendet në zhvillim tashmë po luftojnë me një sërë sfidash që nuk janë bërë prej tyre – pandemia COVID-19, ndryshimet klimatike dhe mungesa e qasjes në burimet e duhura për të financuar rimëkëmbjen në kontekstin e pabarazive të vazhdueshme që janë në rritje”, ka thënë ndër të tjera Guterres.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika