Hakerët iranianë publikojnë dokumente të tjera të Policisë së Shqipërisë

"Homeland Justice" ka publikuar dokumente të tjera nga skedarët e policisë. Ky veprim vjen një javë pasi hakerët iranianë kishin publikuar pamje nga sistemi i kamerave në disa komuna të Shqipërisë dhe në disa pika kufitare

Ilustrim

Të hënën e tre tetorit, një javë pasi hakerët iranianë kanë hyrë në sistemin e vëzhgimit me kamera sigurie, “Homeland Justice” tashmë ka publikuar edhe dokumente të tjera nga skedarët e policisë së Shqipërisë.

Bëhet fjalë për persona të dyshuar të përfshirë në krime, raporton Euronews Albania.

Ndryshe më 26 shtator, gazetarja Dorjana Bezat kishte raportuar se përmes faqes “Homeland Justice”, hakerët e Iranit kanë publikuar disa video nga sistemi i kamerave të policisë së Tiranës, Peshkopisë, Rinasit, por edhe pikave të kalimit kufitare.

Në pamjet duken ambientet e ndryshme të komisariateve e drejtorive të policisë, pritjet e qytetarëve, apo dhomat e shoqërimit.

Data në kamera tregon se hakerët kanë pasur akses në muajt qershor, korrik, gusht dhe ditët e para të shtatorit.

Të enjten e 22 shtatorit, Byroja Federale Amerikane e Hetimeve(FBI) dhe Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe e Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) kanë publikuar një raport të përbashkët për sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë.

Në raport thuhet se, qeveria iraniane e identifikuar me “Homeland Justice” nisi sulmin në korrik të këtij viti kundër portaleve qeveritare shqiptare, duke bllokuar përkohësisht shërbimet online.

“Një hetim i FBI-së tregon se aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë patën akses fillestar në rrjet afërsisht 14 muaj përpara se të nisnin sulmin shkatërrues kibernetik, i cili përfshinte një kodues skedari të stilit ransomware dhe një malware për fshirjen e diskut”, thuhet në raport, transmeton Euronews Albania.

Më 7 shtator, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar se ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, për shkak të sulmit kibernetik ndaj institucioneve qeveritare.

Rama ka njoftuar se vendimi i është bërë i ditur Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Tiranë. Sipas njoftimit të shtetit shqiptar, personelit diplomatik dhe tekniko-administrativ i ishte kërkuar largimi brenda 24 orëve nga territori i Republikës së Shqipërisë.

Hakerët publikojnë pamje nga sistemi i kamerave të policisë në Tiranë, Peshkopi dhe nëpër pika kufitare

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika