Haki Abazi paditet për shpifje nga Xhavit Haliti, i kërkohen 200 mijë euro

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, e ka paditur për shpifje deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, nga i cili ka kërkuar 200 mijë euro.

Po ashtu, Haliti ka propozuar masë sigurie kundër Abazit.

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, të martën e 30 marsit është mbajtur seanca, në të cilën avokati i Halitit, Gent Spahija, ka thënë se propozimi për caktimin e masës së sigurisë është i nevojshëm pasi, sipas tij, Abazi do të vazhdojë të bëjë shpifje ndaj Halitit.

Abazi e ka konsideruar si të pabazuar propozimin për caktimin e masës së sigurisë.

Kjo pasi, sipas tij, pretendimet e ngritura dhe deklarimet e bëra referohen në burimet mediale ndërkombëtare dhe në raportin e KFOR-it.

Ndryshe, Xhavit Haliti e kishte paditur Abazin më shtatë qershor të vitit 2021 për shpifje, dhe kishte propozuar lëshimin e masës së sigurisë.

Sipas padisë, më 27 maj të vitit 2021, i padituri Abazi kishte deklaruar se “Xhavit Haliti duhet të japë llogari për vrasjet e luftës dhe pasluftës në Kosovë”.

“Xhavit Haliti është njeri që e ka përcjellë luftën nga Rogneri, ka probleme që janë të ditura për keqpërdorimet e fondit ‘Vendlindja thërret’. Dihet roli i tij në proceset e eliminimit fizik të kundërshtarëve të tij politikë gjatë luftës dhe pasluftës në Kosovë. Janë raportet e KFOR-it. Le të del Xhavit Haliti të thotë për keqpërdorimin e një euroje të vetme. Po flas me raportin KFOR”.

Sipas tij, Haliti ka të drejtë të flasë vetëm për çështjen që ka të bëjë më furnizimin me armë.

Në anën tjetër, Haliti ka kërkuar nga i padituri që të bëjë kërkimfalje për shpifje ndaj tij.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika