Hamilton dhe Leclerc skualifikohen nga çmimi i madh i SHBA-së

Lewis Hamilton dhe Charles Leclerc janë skualifikuar nga Çmimi i Madh i Shteteve të Bashkuara pas shkeljes së rregullave në një fundjavë tronditëse të garës

Lewis Hamilton dhe Charles Leclerc

Lewis Hamilton humbi vendin e dytë në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara pasi është skualifikuar për shkelje të rregullave.

Inspektimi fizik i dyshemesë dhe veshjes së dërrasave të Mercedesit të tij dështoi pas garës të së dielës.

Po ashtu, edhe Charles Leclerc është skualifikuar për të njëjtin shkak dhe u shpall fajtor.

Rrëshqitjet e tyre në fund të garës, të cilat janë përdorur për të vendosur një distancë minimale nga toka për makinat F1, nuk u përputhën me rregulloret e Formula 1.

Kjo bëri që të dy ngasësit e F1 të humbnin vendet e tyre dhe të skualifikoheshin.

Pas skualifikimit të Hamiltonit, Lando Norris i McLaren gradohet në vendin e dytë pas fituesit të garës Max Verstappen dhe Ferrari tjetër i Carlos Sainz ngjitet në podium.

Drejtori i ekipit Mercedes, Toto Wolff, u shpreh se zgjedhjet e konfigurimit në fundjavë sprint janë gjithmonë sfiduese, dhe situata ishte më e vështirë në këtë qark të gungave të Formula 1. Por, ata e pranuan gabimin dhe u angazhuan të kthehen më të fortë në garat e ardhshme.

Hamilton, në një deklaratë për shtyp, ka thënë se ishte zhgënjyer pasi u skualifikua, por ai e cilësoi progresin që kishin bërë gjatë fundjavës si pozitiv, raporton Sky Sports.

Ndër të tjera, Williams Logan Sargeant ka shënuar pikën e tij të parë në F1 pasi u promovua në vendin e 10-të, ndërsa Alex Albon u rendit në vendin e nëntë.

Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) konfirmoi vendimin e skualifikimit dhe ka thënë se Mercedes dhe Ferrari kishin pranuar shkeljen e tyre dhe se ajo ishte rezultat i situatës së vështirë në pistën e gungave dhe orarit të garës Sprint.

Skualifikimi i Hamiltonit është një goditje e madhe për shpresat e tij për të ndjekur kampionin botëror Max Verstappen në renditjen e pilotëve të F1.

 • Rezultati i përditësuar i GP-së së Shteteve të Bashkuara:
  1) Max Verstappen, Red Bull
  2) Lando Norris, McLaren
  3) Carlos Sainz, Ferrari
  4) Sergio Perez, Red Bull
  5) George Russell, Mercedes
  6) Pierre Gasly, Alpine
  7) Lance Stroll, Aston Martin
  8) Yuki Tsunoda, AlphaTauri
  9) Alex Albon, Williams
  10) Logan Sargeant, Williams

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika