Hamilton e quan vitin 2024 si “fillimin më të keq” të një sezoni F1 që ai ka pasur ndonjëherë

Lewis Hamilton ka pranuar se sezoni i tij në Formula 1 për vitin 2024 ka filluar keq, duke u tërhequr nga Gara e Madhe e Australisë për shkak të një problemi mekanik në xhiron e 17-të

Lewis Hemilton

Lewis Hamilton ka pranuar se sezoni i F1 për vitin 2024 ka qenë “fillimi më i keq” që ai ka përballuar gjatë karrierës së tij të gjatë në këtë sport, pasi u tërhoq në Grand Prix-në Australian në xhiron e 17-të për shkak të një problemi mekanik.

“Ky është kuptimi më i keq i një sezone që kam pasur ndonjëherë”, ka thënë ai. Ndërsa, është pyetur se nëse ky vit është edhe më keq se dy vitet e fundit, Hamilton ka shtuar: “Oh po, sigurisht, dhe është më keq se 2009 mendoj”.

Hamilton kishte përjetuar një fundjavë të vështirë në Qarkun Albert Park para garës, me kampionin botëror shtatë herësh pranoi se ndihej “i dëshpëruar” pasi u eliminua nga Q2 e kualifikimeve të së shtunës.

Ai u detyrua pastaj të tërhiqej nga rruga në Turn 10 gjatë Grand Prix-it të së dielës pasi raportoi një “defekt motori” përmes radio të xhiros 17-të, që do të thotë që Mercedesi la Melburnin pa pikë pas aksidentit të George Russell në fazat e fundit të garës.

Rezultati më i mirë i Hamilton deri më tani ka qenë vendi i 7-të në Bahrein.

Shtatë herë kampioni i botës, i cili do të largohet nga Mercedes për t’iu bashkuar Ferrarit në fund të këtij viti, përfundoi në vendin e shtatë dhe të nëntë në Bahrein dhe Arabinë Saudite, kështu që statistikisht po e kalon fushatën e tij më të keqe pas tre ngjarjeve.

Hamilton nuk ka fituar asnjë garë që nga dhjetori 2021 dhe gjithashtu ka pasur vetëm një pole position në dy vitet e fundit.

39-vjeçari ende nuk e ka mposhtur shokun e skuadrës së Mercedesit, George Russell në kualifikimet apo garën deri tani këtë vit, duke nënvizuar fillimin e tij të vështirë të sezonit.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika